Byl jsem virtuálně zavražděn!

Posted 07. 06. 2011 / By Petr Soukup / Internet

Byl jsem virtuálně zvražděn. Jak? Zablokovali mi Facebook. Hrůza, pohroma, konec světa! Přijde vám to jako prkotina? Jenže ono to má mnohem širší důsledky, než by se zdálo.

Zhruba před týdnem jsem ráno otevřel Facebook, abych se ujistil, že za posledních 8 hodin kdy jsem ho neviděl, se opět nic nestalo. Jenže tentokrát na mě čekala hláška, že účet byl zablokován. Pokrčil jsem rameny a dal jsem se do studování formuláře, abych našel způsob, jak se dostat k účtu zpět. Našel jsem akorát tlačítko, které se má zmáčknout, když si člověk myslí, že byl zablokován omylem. Následuje email, kterým se potvrdí úmysl odblokovat se. Obsahem emailu je popis, jak účet odblokovat, když nemáte přístup ke svému emailu. Ehm.... kdybych neměl přístup ke svému emailu, tak si instrukce ale těžko přečtu, ne? Věřím ale, že v tom bude nějaký skrytý fígl. Zprávu jsem potvrdil a Facebook mě už jen varoval, ať ho nijak neuháním, že to bude až to bude.

Všimli jste si někdy, že kromě adresy kanceláří (povinnost ze zákona) nikde na Facebooku není žádný kontakt? Ani žádný formulář podpory, vůbec nic. Máte problém? Zeptejte se známých, nám dejte pokoj. Je to samozřejmě logický krok, protože dělat podporu půl miliardě lidí, když navíc velká část z nich má problém se základními pravidly gramatiky, může být mírně řečeno trochu problematické.
Víc jsem tedy udělat nemohl a měl jsem i trochu radost, kolik toho teď bez rušení Facebookem udělám. Chvíli to docela fungovalo, ale pak jsem zjistil, že už ho mám do života prorostlý více, než jsem čekal. Hned jsem si všimnul, že se mi značně zkrátil seznam kontaktů v Live Messengeru. Měl jsem v něm vyplněný Facebook účet a on mi jeho kontakty zamíchal mezi ostatní tak šikovně, že jsem úplně zapomněl, jakým protokolem s nimi komunikuji. Nevadí, stejně to určitě byli samí rušiči. Jenže problém byl i v Outlooku. Měl jsem nastaveno, že u příchozích emailů Outlook dohledával informace o odesílateli na Facebooku. Ikdyž nebyl v přátelích, Facebook práskne alespoň fotku. Ale bez aktivního účtu nenajde nic. Mimochodem pozor, jak máte nastavené soukromí - není nic vtipnějšího, než seriózní obchodní nabídka, u které vyjede fotka dotyčného z nějakého alkoholového večírku a sprosté statusy :) Ale nevadí, alespoň budu brát práci zase chvíli vážně. Zatím to byly spíš drobnosti, ale brzy jsem také zjistil, že můj osobní profil byl vlastně i vstupenka do PPC. Všechny reklamy zmizely a nemohl jsem nic. Maximálně založit nový účet a začít s kampaněmi úplně od začátku - to ale pravidla Facebook přímo zakazují a pochybuji, že by mi dovolil použít znovu stejnou platební kartu. Po pár dnech mi ale došel další dopad - byl jsem jediným správcem naší Stránky. Podle očekávání ji Facebook zablokoval také. Paráda. Hlavně, že na ní všude odkazujeme. Tím to ale určitě nekončí. Zkuste se odhlásit z Facebooku a jeden den brouzdat po internetu. Je to prakticky nemožné. Nemluvím teď jen o aplikacích, které vyžadují přihlášení jen přes Facebook (k těm se samozřejmě také nedostanu a nefunguje zde nic jako "zapomněli jste heslo?"), ale i o všech odkazech na fotky a hlavně události. Ty nejdou ani zobrazit, pokud nejste přihlášení - paráda. Vždycky jsem argumentoval, že toto nemá smysl řešit, protože Facebook má stejně každý... ehm...

Vedlejší důsledky

Účet sice nemám smazaný, ale jen zablokovaný, ale přesto se smazaně tváří. Všude jsem zmizel. Statusy přátel občas vypadají, jako by se zbláznili a povídali si sami se sebou. Má to ale ještě jeden zajímavý efekt. Když vás Facebook vyděsí tím, kolik toho o vás ví, máte vždycky možnost zrušit účet a Facebook (prý) všechno smaže. Ale co uděláte, když je účet zablokovaný? Nic. Vůbec nic. Facebook teď má moje data, dokonce i číslo platební karty a já nemám ani na koho se obrátit.

Proč mě zavraždili?

Oficiální příčinu smrti ještě nevím, ale mám docela dobrý tip. Zároveň se mnou zablokovali i jednoho našeho klienta a jeho asistentku. Mají sexshop a kdysi jsem jim založil na FB Stránku. Ze začátku jsem je nakopával, jak s tím pracovat, jak komunikovat s fanoušky, ale už minimálně rok jsem na ní aktivně ani nesáhl. Klient na ní začal nahrávat různá tematická videa - nebylo to žádné porno, ale asi to stačilo na nahlášení. Facebook se s tím zřejmě nemazal a zablokoval všechny správce. Není to paráda? Neudělal jsem proti pravidlům vůbec nic a přesto mě úplně odstřihl. A přitom nejsem žádný spamující puberťák, ale platící zákazník. Připomíná mi to historky firem, které měly velké příjmy ze svého umístění v Google a ten je najednou sundal na třetí stránku.
Takže přátelé - pozor na ten Facebook. Ke stránkám vždy raději záložního správce a dávat si velký pozor, s čím jste spojeni.
Tags: facebook


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.