Hlídání značky při jejím budování

Posted 11. 01. 2009 / By Petr Soukup / Internet

Pokud budujete značku svépomocí, zřejmě vsadíte na klasickou strategii dobrého jména. Nabízíte-li dobrou službu a klienti jsou spokojení, tak se o tu zkušenost obvykle podělí. Šuškandou se pak reklama šíří sama.

Základní problém tohoto procesu je, že nad ním není absolutně žádná kontrola. Může se tedy stát, že o vás sice někdo napíše na blogu článek, ale některé informace uvede nepřesně, což dále může vést ke zkreslení pohledu. Postupným řetězem se pak klidně může značka obrátit proti vám.

Jak značku sledovat?

Osobně se mi velmi osvědčil Google Alerts. Jde o velmi jednoduchou službu, kam stačí napsat, jaké klíčové slovo vás zajímá, jak často chcete být informováni a k jakému Google Account upozornění patří. Simplia se zatím neobjevuje zase tak často, takže mám nastaven režim as-it-happens přímo na slovo simplia. Jakmile se pak někde objeví, přijde mi na email zpráva s úryvkem textu a odkazem.

Google Alerts bohužel neumožňují prakticky žádné nastavení, takže mi často chodí i zcela nepodstatná upozornění jako třeba můj podpis na webtrhu, nebo výpis z dostupnosti webu každý měsíc. Občas se upozornění dokonce opakují. Navíc není možné brát ho jako spolehlivý ukazatel. Občas upozorní na zprávu starou půl minuty a jindy mi zase posílá několik měsíců starý odkaz.

Kdy se může hodit?

Prakticky se mi hodil zatím asi 3x. Dvakrát někdo na mě neznámém fóru Simplii někomu doporučoval, ale uvedl trochu zavádějící informace. Takže jsem měl možnost upřesnit je a vyhnout se nedorozumnění. Naposled jsem za upozornění byl ale opravdu vděčný.

Přišlo mi totiž upozornění ve stylu "Simplia s.r.o. na prodej". Šlo o web společnosti zabývající se prodejem ready-made s.r.o.. Náhodou trefili stejný název a chystali se firmu prodat. Naštěstí jsem to objevil prakticky hned po zvěřejnění nabídky, takže jsem měl možnost s tím ještě něco udělat. O tom se ale chci rozepsat příště.

Takže?

Neberte Google Alerts jako záruku, že vám nic neunikne. Pokud ale něco pošle, tak to může být velmi užitečná informace, která by vám jinak unikla.

Používáte Google Alerts? Nebo máte nějaký lepší způsob? Nebo to necháváte osudu? :)O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.