Povedená stávka to byla! Opakovat!

Posted 16. 06. 2011 / By Petr Soukup / Aktualitky

Pokud jste z Prahy/Brna, tak jste si asi dnešní den užili stejně jako já. Pro ty ostatní bych ale chtěl zprostředkovat situaci jinak, než to asi udělala televize. Neočekávejte ale vše pokrývající popis a už vůbec ne objektivní.

Jak všichni víme, tak se odboráři rozhodli stávkou vyjádřit rozhořčení nad reformami.... nějakými. Abych pravdu řekl, tak z masových médií jsem ani pořádně nezaregistroval konkrétní důvody ani čeho blokádou chtějí dosáhnout. Možná sleduji špatná masová média (tentokrát jsem po vzoru masy poctivě sledoval jen iDnes, Novu a podobné), ale všude se řešilo, jaké ústupky odboráři udělají v blokádě, jak se koho stávka dotkne, ale na její důvod se nějak zapomnělo.

Celou tu dobu kdy se o stávce mluvilo, jsem byl rozčílený. Unikal mi celý smysl blokování lidí, kteří vůbec nemůžou za to co se děje (ať už je to cokoliv), okrádání podnikatelů o jejich zisky (prázdné restaurace, zaměstnanci zablokovaní doma apod) a celkové "pruzení" pracujících. Moc pěkně to před stávkou vystihl Misantrop (Stávka! Stávka!) nebo Josef Bouška (Jak jsem zablokoval odborového předáka).

Perfektně ale zafungovala sociální média - především twitter. Ten byl poměrně jasně vyhraněný a ze stávky si spíše utahoval. Viz graf:

Stávka cestujících

Opět nezklamal Facebook, na kterém se velmi rychle zorganizovala stávka cestujících. Zhruba 200-300 lidí se dohodlo, že obsadí poslední spoj metra na Dejvické a odmítnou vystoupit. Proč zrovna Dejvická? Důvody jsou dva - na Dejvické je hned několik vysokých škol a za rohem jsou také koleje Strahov. Účastníci to mají za rohem a není problém ani ve výpadku dopravy. Druhým důvodem je, že Dejvická je těsně pod povrchem. Případné uvěznění není tak děsivé jako na jiných stanicích. Navíc je zde bezproblémový signál a tak chodily bohaté reporty - textové, fotky i videa. Celá akce údajně proběhla v úplném poklidu - někdo zahrál na kytaru a dokonce někdo přitáhl i malý sud piva. Samozřejmě, že většina lidí přišla jen na menší párty a nějaké odbory je zase tolik nezajímali, ale účel to splnilo. Dopravní podnik sice povolal několik strážníků, ale ti jen hlídali, aby se akce nezvrhla a nikdo třeba nechodil do tunelů. Dopravní podnik se stávkou proti stávce souhlasil a tak se nic nedělo. Po hodince se účastníci rozešli, jen asi 20 se rozhodlo v metru přenocovat. Pěkné :)

Kolaps Prahy

Slibovaný kolaps dopravy se ale nekonal. Do kanceláře jsem vyrazil v klidu autem, protože to mám jen pár kilometrů a mimo hlavní trasy. Doprava byla ale klidnější než v nedělní dopoledne. Po cestě jsem potkával hlavně cyklisty (sváteční byli poměrně nebezpeční, ale takových bylo jen pár) a spousty lidí. Někteří vypadaly naštvaně, ale naštěstí bylo krásně, takže to většina pojala jako pěknou procházku. Ti z odlehlejších konců Prahy cestu proložili třeba svačinkou v parku a velmi poklidným tempem se dopravovali do práce.

Dneska byla Praha opravdu krásná. Všude prázdno a přitom poměrně dost lidí na procházce. Nebyly to žádné průvody. Vypadalo to opravdu jako kdyby se všichni rozhodli udělat si procházku a nechali doma kálející psiska. Doprava navíc částečně fungovala - občas projela tramvaj nebo autobus. Lodní doprava a lanovka fungovala v normálním provozu. Lidi se krásně prošli a ještě se projeli v pěkném počasí lanovkou a parníkem. Většina určitě netušila, že jsou to regulérní linky a platí jim na ně obyčejná jízdenka či metřenka.

Vsuvka: jak říkáte průkazce na MHD? Brňáci mají šalinkartu, liberečáci lítačku, pražáci (asi) tramvajenku a my jablonecké naplaveniny tomu říkáme metřenka.

Masivní demonstrace

Odboráři slibovali masivní pochod. Nakonec na něj dorazilo jen asi 200-300 lidí a zbytek měl asi problém se do centra dopravit. Udělali si menší pochod na Hrad a z něj je pak odvezli autobusy. Ano, autobusy. Jejich řidiči chudáčci stávkovat nemohli a museli pracovat. Opravdu zbytečné my přišly uličky hanby. Ve vozovnách si stávkující řidiči fotili zrádce, kteří se rozhodli pracovat, uráželi je, případně jim zablokovali výjezd. Je to paráda, když se snaha pracovat stane zločinem. Ale tak je to asi vždycky, že lidi nepochopí smysl akce a nechají se unést.

Kalousek se také rozhodl vyjít mezi demonstranty. Nevím co jím řekl, ale prý je silně vyprovokoval. Ti po něm začali údajně házet rajčata a vajíčka, která zrovna měli náhodou po kapsách. Více jsem to nesledoval (někdo dneska taky musel pracovat), tak těžko říct, jak to bylo. Odboráři si zkrátka udělali výlet prázdnou Prahou a zakončili to prohlídkou Hradu.

Všimli jste si také, že stávka vyšla na prezidentovi sedmdesátiny? Já bych řekl, že ho chtěli opravdu naštvat. Chudák musel zrušit oslavu. Určitě měl objednaného i klauna.

iDnes nezaváhal a kvůli plánovanému pochodu připravil i mapu aktuální pražské dopravy. Vypadala ale trochu smutně, protože na ní nakonec byly akorát opravy silnic. Jinak byl klid větší než obvykle.

Demonstranti při pochodu také narazili na odpůrce, kteří měli transparenty proti stávce. Pochod je ale bez obtíží přemohl a transparenty zlikvidoval - ještě že tak. Stačilo málo a mohli jsme tu mít druhý názor.

Odborový předák si během dne pochvaloval, jak se stávka vydařila. Dokonce se jim poprvé od roku 1989 podařilo zastavit metro, takže byla stávka nad očekávání úspěšná. A já naivka si na chvíli myslel, že cílem stávky jsou nějaké reformy a ne naštvat co nejvíce lidí. Já hlupák...

Twitter útočí a online média v plném nasazení

Velmi překvapil vzestup Twitteru. Najednou začal fungovat jako jinde na západě a velká média ho začala používat velmi aktivně pro monitorování aktuální dění. Dá se očekávat, že pod dnešku se rozšíří i jinam než mezi geeky a gastrofily. Doporučuji si pročíst tag #stavka plný zajímavých a hlavně vtipných informací z průběhu stávky.

Pěkně se také ukázal rozdíl mezi facebookem a twitterem. Facebook je perfektní na komunikaci mezi přáteli, organizování akcí a probublávání zpráv. Nemusíte číst žádné zpravodajství a to co vás bude zajímat zřejmě pošle někdo z přátel. Twitter je zase perfektní na informování z akcí. Díky tagům můžete sledovat informace od lidí, které jste v životě neviděli a netušíte, kdo to je. Díky krátkým zprávám ale vytváří perfektní přehled situace. Předpokladem ale je, že twitter má jen menšina populace s vyšším IQ, což u nás zatím funguje perfektně.

Doporučuji také článek z magazínu Strach.cz, který akci monitoroval po svém a udělal z ní ještě větší švejkovinu.

Stávkový marketing

Firmy nezklamaly a dokázaly stávky i využít. Pěkně to mapuje web TyInternety.cz v článku Stávka ovládla online reklamu, velké firmy nakoupily i bannery, takže nebudu zbytečně papouškovat. Nejvíc mě ale zaujala kampaň Jim Beam. Ti narychlo najali hostesku, fotografa, dali jim lávev burbonu a poslali je na golf za odborovými předáky. Prý aby jim trochu zpříjemnili útrapy, které kvůli stávce mají. Fotky pak rozeslali médiím. S náklady maximálně 2-3000Kč se dostali do několika deníku. Tleskám!

Důsledky?

Hodně lidí se moc pěkně prošlo. Věřím, že někteří při hezkém počasí znovu zvolí kolo nebo chůzi místo smradlavé MHD. Právě počasí bylo dnes velmi důležité - kdyby pršelo, tak celá stávka vypadá úplně jinak. Možná by na demostrace nedorazil nikdo, Praha by byla prázdná a všichni by jen doma nadávali :)

Odboráři zastavili metro a zhatili prezidentovi narozeniny, jiné cíle asi neměli. Zelení hned vydali článek, že se v praxi ukázalo, že by se v Praze mělo tvrdě omezit množství aut, protože i bez nich se situace zvládla a byla dokonce mnohem lepší. A tady je ta obrovská chyba.

Na první pohled by se mohlo zdát, že stávka byla velmi pěkná outdoorová akce a mohlo by to tak být každý den. Jenže se zapomíná, že tak klidně to proběhlo jen proto, že většina lidí rezignovala a radši si vzala dovolenou. Kdyby se dnes snažili všichni dopravit do práce, bude to vypadat úplně jinak. Firmy budou mít určitě milionové ztráty, protože práce se sama neudělá a nějakým způsobem se musí dohnat. Restaurace a podobné podniky musely dnes mít taky obrovskou ztrátu. V naší oblíbené obědové restauraci, kde je jindy narváno k prasknutí (vaří opravdu výborně a přitom za lidovou cenu) nás dnes ve špičce bylo kolem deseti. Studenti se zase nedostali na zkoušky, což jim nikdo neomluví a některým to mohlo způsobit nemalé potíže. Takových případů bychom našli určitě mraky. Kolik z vás si mimochodem přeložilo pondělní schůzky na čtvrtek? :)

A pro příště...

Z mého pohledu se mi stávka opravdu líbila. Sice jsem si ní nesouhlasil, ale celý průběh byl velmi zábavný. Klidně bych ji za nějakou dobu opakoval. Jsou tu sice pokusy jako jsou Dny bez aut, ale to zdaleka nemá takovou účast jako dnes.

Kdyby mi ale stávka způsobila nějaké problémy, určitě bych se na to díval úplně jinak. Jak jste si ji užili vy?

Tags: lůza, stávka


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.