Bublina tolerantnosti

Posted 21. 05. 2013 / By Petr Soukup / Aktualitky

Dlouho jsem si myslel, že jsou Češi nadprůměrně tolerantní národ. Stačilo se podívat třeba na volbu prezidenta - byl na výběr polojaponec, žid, šmoula, rakouský monarcha, několik žen ... A nikdo s tím neměl problém. Řešili se primárně jiné nedostatky než národnost či pohlaví, jak to bývá jinde.

Podobné je to i v podnikání. Navzdory tomu, co se snaží EU protlačit do směrnic, tak v malých firmách neexistuje nějaká selekce podle pohlaví, kde by bylo potřeba ženy jako nějaký slabší poddruh podporovat. Stačí když se podívám na naše klienty (provozovatele eshopů) - převažují tam ženy i bez nějaké speciální podpory.

Stejné to je třeba s věkem nebo vzděláním. Objeví se šikovný šestnáctiletý "podnikatel" a nikdo s tím nemá problém - dokud nabízí dobrou službu a není se spoluprací problém, tak ho všichni přijímají. U vzdělání to je podobné. Kdy jste si naposled zkontrolovali, zda má obchodní partner titul a z jaké školy? Nebo třeba budoucí zaměstnanec? Nikdo to neřeší, dokud jsou tam prokazatelné schopnosti.

Nikdo? Vážně nikdo?

Alespoň jsem si myslel, že nikdo takové věci neřeší a že jsme super-tolerantní národ. Jenže pak stačí zajít někam na maloměsto nebo do diskuze na Novinkách, což je takové internetové maloměsto. Klidně by se to mohlo přejmenovat na Předsudkov. Při posuzování čehokoliv si nejprve musí člověka zařadit do patřičné škatulky, z toho vznikne automatický názor a jen výjimečně začne zjišťovat další fakta.

Asi nejkontroverznější téma jsou homosexuální sňatky a teď nově osvojování dětí. Osobně s tím nemám problém - rodina, která cíleně chce osvojit dítě a navíc musí projít výběrovým filtrem bude pro dítě dokonce i lepší, než většina "standardních rodin". Hlavně ale nevidím důvod, proč bych jim do toho měl já nebo kdokoliv jiný mluvit. A asi neznám ve svém okolí nikoho, kdo by s tím problém měl.

Jenže pak jsem zavítal na diskuzi na Novinkách, kde je drtivá většina příspěvků opačného názoru. Kdyby aspoň názoru - jsou to vlastně xenofóbní výkřiky. A to je k pláči. Vítejte ve středověku.

Tags: bulvár


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.