Cloud na český způsob

Posted 12. 01. 2014 / By Petr Soukup / Internet

Když jsem minule psal, jak jsme migrovali do cloudu Amazonu, nejčastější reakce byla, proč jsme nevyužili nějaký místní cloud. Důvodů bylo sice více, ale především tu není moc z čeho vybírat. Pojem "cloud" tu máme dost zdeformovaný a lokální poskytovatelé pod tím nabízí lecos.

Předpoklady

Wikipedia / Cloud Computing

Cloudové řešení pro provoz webové aplikace může mít různé podoby. Můžou to být surové stavební bloky ("servery"), ze kterých si teprve vytvoříte svoje zázemí. Nebo toto může probíhat někde magicky na pozadí a vy jen nahrajete svoji aplikaci a funguje. Vždycky cloudové řešení ale bude mít tyto prvky:

  • škálovatelnost - cloud musí být schopen v řádu minut navýšit svůj výkon nebo datovou kapacitu klidně na násobky
  • platba za využité prostředky - platí se třeba od hodiny za prostředky, které se v tu chvíli využívají. Žádné povinné rezervace prostoru nebo výkonu.
  • neomezenost - cloud není reálně omezen velikostí. Když například budete chtít najednou uložit 500 TB dat, cloud si s tím musí poradit
  • redundance - závada nějakého prvku vás nemůže ovlivnit a ideálně cloud pracuje z více datových center

Průzkum trhu

Zkusil jsem napsat několika hostingům, které mi Google našel na dotaz "cloud" nebo "cloud hosting" a nestačil jsem se divit. Vybral jsem vám dva zástupce nejtypičtějšího přístupu.

Master.cz

Na webu si naklikáte, jaký chcete server a ten vám spustí. Zajímavé je, že může mít maximálně 8GB RAM. Zeptal jsem se tedy, jak dlouho by trvalo spuštění dalších serverů, kdybych potřeboval dodatečný výkon třeba v sobotu ve tři ráno. Z podpory mi obratem odpověděli, že by to vyřešili někdy během příštího pracovního dne (teda nejdříve za 54 hodin od požadavku). Provoz se navíc platí měsíčně, jako u dedikovaných serverů.

Řešení od Master.cz tudíž nemá s cloudem nic společného a jsou to jen obyčejné VPS (virtuální servery), kterým dali nálepku cloud, aby to bylo moderní.

Webcloud.cz (Ignum)

Webcloud má na první pohled velmi zajímavou nabídku. Zaplatíte pouze za diskový prostor (2Kč/GB/den) a všechno ostatní je neomezené. Pokud bychom tedy pro ukládání fotek apod. použili třeba AWS S3, tak by kompletní hosting eshopů vyšel asi na 100 Kč měsíčně. Moc se mi to nezdálo, tak jsem napsal na podporu, zda je to skutečně neomezené a není tam třeba nějaké FUP. Jako příklad jsem uvedl návštěvnost 300 000 UIP denně a obsazený diskový prostor 1 GB. Slečna mě ujistila, že je to skutečně neomezené. Zeptal jsem se ještě dvakrát a nechal si poslat obchodní podmínky a všude bylo skutečně uvedeno "neomezeno" a nikde žádné FUP.

Druhý den mi ale napsal zřejmě nějaký nadřízený a doplnil následující:

Pokud nalezneme webhosting, který pravidelně vytěžuje například celý fyzický server a přitom má obsazeno 1GB prostoru, je zákazník upozorněn na přetěžování a případně mu navrhneme nějakou alternativu.
I přes nálepku "cloud" je to jen úplně obyčejný hosting, kde sdílíte fyzické server s ostatními a když se moc roztahujete, tak vám navrhnou lepší řešení. S cloudem to nemá nic společného, přestože to na webu tvrdí.

Vsuvka: Wedos Disk

Na diskuzích je velmi aktivní Wedos, který se nabízí (a je doporučován) na všechno, bez ohledu na parametry. V jedné diskuzi se například řešilo, kam ukládat 512GB velká videa, aby si je návštěvníci mohli stahovat. Srovnávali se tam různá cloudová úložiště a přihnal se i Wedos, že na to je jejich Disk ideální, protože jde libovolně navyšovat. Poslal jsem jim tedy dotaz, jak mám objednat Wedos disk o velikosti 300 TB. Obratem mi přišla odpověď, že to není problém, ale že musí objednat disky a bude to trvat asi tři týdny.

Nečekaná vyjímka: Forpsi

Ani jsem nečekal, že by to tady vypadalo jinak. Cloud velmi kapitálově náročný, protože vyžaduje obrovské zázemí a většina serverů ani nic nedělá, ale musí tam být. Nepochopím ale, proč si tu hostingy hrají na něco, co neumí. Proč nemůžou normálně nabízet virtuální servery, ale musí tomu hned říkat cloud?

Velmi mě ale překvapilo Forpsi. Je snad jediné v ČR, kdo cloudové služby skutečně nabízí a jsou dostupné široké veřejnosti. A nezůstávají jen u hloupého výpočetního výkonu, ale nabízí i Object storage a API. Opravdu zírám! Na cloudy typu AWS nebo Microsoft Azure to samozřejmě ani zdaleka nemá, ale přesto je to v lokálních podmínkách nevídaná nabídka. Bohužel nedokážu posoudit ceník, protože ho mají jinak postavený než třeba AWS (neúčtují traffic) a ani se mi nepodařilo najít konkrétní specifikace. Pokud ale nepotřebujete další cloudové vychytávky, tak by Forpsi asi stálo za zvážení.

Pokud máte tip na další použitelné české cloudy, napište mi je do komentářů a doplním je do článku.

PS: doplněno z komentářů:

Další díly:

  1. Proč jsme migrovali do cloudu Amazonu (AWS)
  2. Cloud na český způsob
  3. Jak na AWS cloud - první kroky
  4. AWS cloud za hubičku! - první server, úspory a load balancer
  5. Vychytávky v Amazon cloudu
  6. Jak se programuje v cloudu
 

Update: Nestačí vám články? Nově nabízím i konzultace AWS cloudu :)

Tags: cloud, hosting


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.