Co nového v ShopAPI

Posted 04. 09. 2016 / By Petr Soukup / Eshopy

Před časem jsem tu představil službu ShopAPI, ale pak už jsem o ní znovu nezmiňoval tady na blogu ani na Twitteru. Už ale přišel čas zrušit informační embargo a konečně se s vámi podělit o novinky.

Plán vs. realita

Původní plán byl představit službu jako betu a s pár eshopy odladit detaily. Zájem ale byl násobně větší, než jsem očekával. První dvacítku zájemců jsem měl do hodiny po uveřejnění článku. Pokud by to pokračovalo stejným tempem, tak bychom trávili spoustu času podporou nedoladěného produktu a to by nikam nevedlo.

Úplně jsem proto otočil plán. Službu jsem nechal dostupnou zcela zdarma, ale formou udělej si sám. Zhruba stovka eshopů si tak napojila dodavatele sama bez nějaké větší asistence - naštěstí většina pochopila, že když nic neplatí, nemůže se spoléhat na podporu.

Místo jednotlivých eshopů jsem raději řešil přímo poskytovatele eshopů. Díky tomu jsme nemuseli řešit se stovkou lidí základní problémy pořád dokola, ale raději jsme do podrobna vyřešili více věcí s lidmi, kteří už s tím měli zkušenosti. Navíc se tím vyřešili i záležitosti jako větší kompatibilita s různými systémy a podobně.

BTW: Napište mi, pokud chcete integrovat importy dodavatelů do vašeho řešení!

Technologie

Během nasazování více dodavatelů se samozřejmě ukázalo, že některé věci je potřeba dělat trochu jinak. Kupodivu nic zásadního, ale teď už jsem spokojený s tím, jak to celé funguje.

Pohrával jsem si taky s myšlenkou, že by jednotlivé můstky dodavatelů byly jako open source na GitHubu. Celé to ale padlo na tom, že by musely být veřejné přístupy ke zdrojovým datům a to není pro dodavatele žádoucí. Někteří dodavatelé se navíc parsují přímo z webu (nic lepšího neumí a tak s tím souhlasí) a to by nebylo ideální, aby si každý spouštěl sám. Zřejmě ale vznikne něco v tomto duchu v uzavřeném repozitáři a do něj budou mít přístup třeba poskytovalé eshopových řešení.

Novinky

Největší radost mám z nové stránky dodavatele. Ukazuje statistiku, jaké údaje jsou dostupné a také náhled dvou náhodných produktů. Neskutečně to zjednodušuje další práci, protože na první pohled vidíte, s čím můžete pracovat. Do teď jste to museli hádat z XML nebo podukty zkusit naimportovat a následně to opravovat.

Druhou novinkou je PHP balíček pro jednodušší napojení. Výrazně zjednodušuje napojení a také používá nějaké optimalizační triky, takže není problém zpracovávat 2GB XML na sdíleném hostingu. Aktuálně čeká na otagování verze 1.0.0 - pokud byste mi chtěli poradit, co na něm vylepšit, určitě to ocením!

Příště...

Na ShopAPI jsem nechtěl nijak upozorňovat, abych si nevytvořil frontu na podpoře. Za tu dobu se mi tu ale nahromadila spousta témat na články, takže to teď budu dohánět. Dneska to bylo spíš FYI, ale příště bych se chtěl rozepsat, jak to funguje uvnitř a jak vypadá v reálném nasazení.

Máte se na co těšit!O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.