Další eshopový sraz za námi

Posted 07. 10. 2009 / By Petr Soukup / Sešlosti

Včera (úterý 6.10.09) se uskutečnil Druhý eshopový večer se Simplií. Číslování jsme nezvolili zrovna šťastně, protože setkání to bylo už třetí. A tentokrát bylo úplně jiné než ty předchozí.

Předně jsme zvolili úplně jiný způsob přihlašování a použili jsme Facebook. Na jednu stranu ho musím pochválit, protože se přes něj akce organizovala velmi jednoduše. Na druhou ale zase pokárat, protože byl v určitých ohledech neskutečně neohrabaný. Akci jsem totiž založil jménem stránky (www.facebook.com/simplia) a ukázalo se, že potom nelze používat některé funkce. Konkrétně uzavřít událost, aby se nepřihlašovali lidi na poslední chvíli nebo poslat všem účastníkům zprávu.

Stejně jako minule jsme se sešli v České restauraci na Karlově náměstí. Minule se velmi osvědčila, protože jsme měli celý suterén pro sebe (s vlastním servírkou), takže bylo perfektně slyšet a obsluha výborná. Tentokrát byla nějaká prapodivná anomálie a restaurace byla plná do poslední židle. Nicméně podle číšnice to byla situace zcela ojedinělá, tak jim snad dáme šanci i příště, protože vaří výborně :)

Další věc která byla jiná je účast. Zatímco minule byl z klientů Simplie pouze Josef Řezníček s novým e-shopem Škeble.cz, tentokrát byly od nás e-shopy dokonce čtyři. Podle očekávání se tedy sraz trochu zvrhnul a klienti si nás odchytávali, aby si o některých Simpliích věcech popovídali osobně. Výsledek byl ten, že jsem nakonec já ani Aleš moc nestihli pořádně si popovídat se všemi a spíš jsme tam hromadně vymýšleli nové funkce do systému a nové způsoby propagace.

Na tomto setkání bylo zajímavé i složení účastníků. Jaroslav Dostál se na e-shop například teprve chystá, David Becher a Josef Huspek ho teď budou co nevidět spouštět a proti tomu třeba Jana Tichá má své e-manikury.cz už pět let. Diskuse tedy byla myslím pro všechny velmi přínosná. Začátečníci dostali zralý pohled eshopových veteránů (dlouho se například řešili problémy s programátory, nesolidními firmami a podobně) a mazáci zase trochu nový pohled na prodej na internetu proti jejich zavedené rutině.

Řešily se například místa k reklamě e-shopů a ze všech stran se probralo zda je výhodnější podnikat na ŽL nebo jako s.r.o. Také proběhl jeden osobní odběr kačenek ze Škeble.cz :) Oproti předchozím setkáním se probral i webtrh a až nezvykle hodně i Simplia. Na jednu stranu jsem byl rád, protože se s ní samozřejmě rád chlubím, ale na druhou zase nechci, aby tyhle srazy byly vnímány jako propagační akce, protože o tom to určitě není. Tak snad z toho účastníci neměli takový pocit.

Workshop

Dost se také mluvilo o slibovaném workshopu. Skrytým cílem těchto setkání je vytvořit nějakou stálou komunitu lidí se společnými zájmy. Slibovaný víkendový workshop tedy dostal zase nové obrysy. Ale opět mě dostal do dilema, jak ho vlastně pojmout.

Osobně bych ho chtěl brát částečně jako osvětu – mezi eshopisty jsou například velmi podceňované témata microsites, facebook či provizní systém. Chtěl bych proto ideálně na této akci k nim udělat nějaké přednášky a hlavně prostor pro diskuzi. Ve chvíli, kdy bude cca 10 lidí na jednom místě, je možné se na ně připravit a potom se bavit o jejich zkušenostech a hlavně jak postupovat právě v jejich konkrétních případech.

Na druhou stranu zase znějí hlasy, že by taková akce měla být i o společném “volném čase” aneb “vypadněme od těch internetů”. I tento způsob se mi velmi líbí – tedy proložit přednášky třeba výletem do Jizerek, na bobovou dráhu nebo na cokoliv jiného. Samozřejmostí je nějaké večerní popíjení, se kterým se počítá v obou případech. Problém je, že jakmile se začnou vymýšlet kulturní akce, tak už zase není čas na profesní věci. Takže se opět nabízí řešení udělat víkendový workshop jen pracovní, proložený (částečně) společnými obědy a jedním večerem (a nocí :)) a čistě odpočinkovou akci udělat jindy. Co myslíte?

Všem účastníkům samozřejmě děkuji za účast! Tentokrát jsem nějak nezvládl okolovat všechny, ale doufám, že přijdou i příště :) Mimochodem vím, že v článku jedno velké téma vůbec nepadlo, ale nebyl jsem si jistý, zda už se to může zveřejňovat nebo je to ještě tajné. Napnul jsem vás? :)O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.