Jak dopadl Workshop

Posted 13. 08. 2009 / By Petr Soukup / Sešlosti

Právě jsem se vrátil z workshopu, tak zkusím sesmolit své dojmy, dokud jsou čerstvé. Ze začátku bych si ale s dovolením trošku postěžoval, protože organizace byla neskutečná :o)

Když jsem tu vyvěsil nápad na uspořádání této akce, zvedla se vlna až neuvěřitelného zájmu. Celkem šlo o asi 120 potencionálních účastníků (plus mínus nějaké drobné) – samozřejmě jsem nebyl naivní a očekával jsem maximálně polovinu. Po otevření registrací se přihlásilo cca třicítka lidí, ze které jsem vyfiltroval dvacítku. Nakonec nedošlo ani na slibované losování, protože přebytečné osoby byly z účasti vyloučeny podle jiných kritérií. Rezervovali jsme velkou zasedačku, začali se řešit přednášky, profily účastníků a podobně. Jenže. Pořádat takovou akci v době prázdnin a dovolených není úplně nejšťastnější nápad. Ze Simplie se nás mělo účastnit původně pět, ale skončili jsme ve třech (což byl ale nakonec ideální počet). Účastníci se nám na poslední chvíli smrskli na 10 lidí (ale asi 14 e-shopů). Mimochodem bych se tímto rád omluvil za to, že jsem potvrzení účasti rozeslal až v neděli – i u nás to dovolené trochu zamotaly. Nakonec jsme se sešli v malé až miniaturní zasedačce, zrušili náplň a nechali obsah velmi volný, pouze lehce moderovaný.

Vsuvka: Až si budete někdy zařizovat podobnou akci a sekretářka vás ujistí, že na místě je wifi, tak se zeptejte, jestli na ní nááááhodou nepotřebujete heslo. My si nakonec museli pomoct přes mobilní internet, abychom byli aspoň trochu online.

A jak to probíhalo?

Zasedačku jsme měli od 16.00, takže jsme se s kolegy sešli kolem 16.30, stihli akorát vyrovnat skleničky, cedulky, projektor a už začali dorážet první účastníci. Vzniklo pár komických situací, protože nikdo z účastníků nikoho ze Simplie ještě neviděl a tak byli příchozí lehce zmatení :) Nakonec jsme se usadili, v 17.05 dorazila i jediná slečna Markéta a mohlo se začít.

Postupně se představili jednotlivé e-shopy a podle očekávání jsme se u každého zasekli a rovnou padaly dotazy. Nakonec jsme většinu času (dvě hodinky) strávili nad představováním a řešením otázek kolem obchodů. Dozvěděli jsme se například jak se posílá erotické zboží z obchodu www.cunarny.cz, jak je komplikované prodávat pracovní oděvy (www.maxsafety.cz), jaký roadtrip zažívá Markéta při dovážení moselských vín (www.vino-mosela.cz), jaké trable zažívá www.bio-country.cz s Českou poštou či DPD, jaké jsou problémy s fotkami produktů a spoustu dalšího.

Naštěstí se nám sešla velmi dobrá společnost. Účastníci byli velmi sdílní, přátelští i zvídavý. Trochu jsem se bál, jak akce dopadne, když nemá dané téma. Ve výsledku se z toho vyvinulo přátelské povídání o problémech jednotlivých obchodů, při kterém se všichni snažili navrhovat způsoby jak situaci zlepšit nebo lépe využít potenciál.

Hodně se projevoval například Michal Peška (www.cunarny.cz) s Patrikem Pěchou (www.maxsafety.cz), kteří evidentně našli společnou řeč. Josef Řezníček zase po účastnících neustále pálil věcné dotazy, čímž mi vcelku ušetřil práci :)

Mimochodem bylo zajímavé, že jsme se sešli tak šikovně, že většina obchodů byla postavená na Zencartu.
Čas utekl neskutečně rychle a sotva jsme se představili, tak už bylo 19.00 a byl čas se přesunout do restauračního zařízení za rohem. Až zde se začali řešit konkrétnější věci. Bohužel jsme trefili zrovna podnik s neskutečně pomalou obsluhou, takže aspoň bylo více časů na povídání. Zde už bylo hlučněji a stůl dlouhý, takže se diskuze roztrhla na dvě půlky, přičemž někteří přebíhali z jedné do druhé. Formálnost šla stranou, z vykačky se přešlo na tykačku a začala se poctivě pomlouvat Česká pošta, řešit problémy s propagací a podobně. Na místě vzniklo i několik dohod o vzájemné pomoci či jedna předběžná objednávka na moselská vína :)

Speciální pochvalu dostává Markéta Klucová, která statečně vydržela jako poslední a z hospody nás musela vyhánět číšnice ve 23.00.

A co příště?

Dnešní akce byla hodně pokusná a vzhledem ke změnám na poslední chvíli i dost improvizovaná. Příště už určitě bude dané konkrétní téma a bude jasnější struktura. Zřejmě i výrazně natáhneme oficiální část (klidně celodenní), protože času bylo opravdu málo.

Nicméně doufám, že se nám dnes (vlastně už včera) povedlo spřátelit pár obchodníků a alespoň někteří se budou účastnit i příště. Také doufám, že se o zážitky podělí a napíšou třeba článek na svůj blog, ať vidíme také jiný pohled. Osobně mám z akce velkou radost, i přes to jak neskutečně splácaná nakonec musela být.

O akci si můžete přečíst také například u PepproseO blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.