Jednání z pozice velké společnosti

Posted 15. 01. 2010 / By Petr Soukup / podnikání

Simplia poměrně hodně rychle roste. Snažím se to brzdit, aby to pořád bylo udržitelné, ale stejně jsou rozdíly hodně vidět. Hodně se tím bavím, hlavně když jednám s nějakou třetí stranou. Například s PPL, Poštou, společností vyvíjející účetní systémy nebo třeba jen reklamkou tisknoucí vizitky.

Dříve taková jednání probíhala jednoduše. Něco jsem chtěl a měl jsem smůlu - “ceník je támhle, nic navíc nečekejte”. A jak to vypadá teď? Společnosti vyvíjející účetní systémy mě kontaktují samy a prosí, jestli bych ten jejich nezahrnul mezi podporované. Dalším stupněm bude, že budou platit :)

Když jsem do pošty psal ohledně jejich elektronického podání, neočekával jsem ani odpověď. Dělám to pravidelně už dlouho a nikdy nic nešlo. Najednou poslali kompletní dokumentaci a dokonce předali kontakty celého vývojovému týmu, který dostal instrukce vyjít mi ve všem vstříc. Hezké, ne? :)

Podobně to vypadá, když někde nakupuji. Neplatí to samozřejmě pro czc.cz a podobné, ale malé firmy rádi dají slevu a jsou přehnaně ochotní, když tuší, že jsem velký zdroj zakázek.

Jak je to možné? Především už nevystupuji jako živnostník, ale jako jednatel společnosti, takže mě hned od začátku berou vážněji. Pokud ale dojde i na nějaká čísla, tak většinou stačí věta typu “jde o obraty zhruba XX milionů měsíčně” nebo “bude to zhruba XXXX balíků denně”. Pak se hned otvírají dveře :)

Mám ale velkou výhodu, že pro většinu eshopů funguji i jako “nákupčí”. Když řeknu “tohle je dobrá nabídka reklamy, to byste měli koupit”, tak to udělají. A takhle pak můžu s dodavateli služeb či materiálu jednat za celý “kartel” eshopů. Dříve to byla třeba jen reklama, teď už na si co vzpomenete. Tiskové služby, dopravci, IT technika, … Navíc se pak mohou dělat i hromadné objednávky. A když se dělají třeba reklamní letáčky pro tři velké eshopy zároveň, tak už je to nějaká množstevní sleva :)

Je mi jasné, že tu popisuji něco, co aspoň část z vás bere jako samozřejmost. Já si na to stále zvykám a hrozně se mi to líbí. Přiznávám, že se tím často i dost bavím :)
Tags:


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.