Nespolehlivý plátce DPH - vyřešen!

Posted 04. 01. 2013 / By Petr Soukup / Aktualitky

Jak jsem tu už minule zmiňoval, tak od 1. 1. 2013 nám do zákona o DPH přibyl institut "nespolehlivý plátce". Píše se o tom všude možně, tak jen ve zkratce.

Co je nespolehlivý plátce DPH?

Zlá firma věčně neplatí státu DPH nebo je jinak drzá, tak jí úřad udělí statut nespolehlivého plátce. Firma musí pak například přejít na měsíční podávání přiznání, ale hlavně dopad to má na její odběratele. Pokud nakoupíte od takové firmy zboží (a jste také plátci DPH), tak ručíte za to, že dodavatel vámi zaplacené DPH skutečně odvede státu. Pokud neodvede, tak ho stát bude chtít po vás. Pokud to nechcete riskovat, tak nemusíte DPH platit dodavateli, ale můžete ho zaplatit přímo státu (úplně jednoduché to ale není).

K čemu to je?

Tak především si stát šetří práci. Předává starost o vymáhání nám. Ale ono to skutečně může fungovat hezky. Obchodovali byste s nespolehlivým plátcem? Buď se to může dost prodražit nebo s tím bude práce, takže radši nakoupíte jinde. A naopak - troufnete si s takovým strašák zaplatit DPH pozdě?

A jak zlého dodavatele poznám?

A tady je ta hlavní zrada. On (zatím) neexistuje nějaký šikovný online seznam plátců. Můžete pouze ověřovat konkrétní firmy a poměrně složitě v ošklivém systému se můžete doklikat až k informaci, jestli jsou v pořádku.

Záchrana! - OvěřeníDPH.cz

overenidphTak jsem si na chvíli sednul a vyrobil jsem miniwebík www.overenidph.cz. Funguje úplně jednoduše - dáte mu název firmy nebo IČ a on vám hned řekne, jestli je dotyčný na černé listině. Data bere přímo z databáze Ministerstva financí, takže by na to mělo být spolehnutí.

Co je ale hlavní - můžete vyplnit email a pokud se na černou listinu dostane později, tak vás to upozorní. Můžete tam tudíž naházet svoje dodavatele a v klidu spát.

Web navíc funguje i na mobilu, takže je použitelný i někde v terénu. Využití v terénu si moc nedovedu představit, ale umí to :)

 

Technická odbočka

Mimochodem web funguje na bootstrapu. V poslední době si s ním hodně hraju a hrozně se mi líbí. Bez řešení nesmyslů jsem takový webík mohl v klidu vyrobit za večer a hned vypustit do světa. Na výstavku by se asi zrovna nekvalifikoval, ale funguje a nevypadá vyloženě blbě.

Asi podobných hraček teď vyrobím víc :)

Tags: dph


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.