Přehrávání filmu z notebooku na projektoru/televizi přes wi-fi

Posted 14. 04. 2013 / By Petr Soukup / Nezařazené

Pořídil jsem si už před časem domu projektor a je to investice, kterou můžu rozhodně doporučit. Štvalo mě ale neustále přenášení notebooku, přepojování kabelů, přenášení zpátky atd. Protože jsem líný něčím takovým procházet, ale naopak nejsem líný strávit hodiny vymýšlením řešení, nakonec jsem na to přišel. Je to úplně jednoduché, takže se s vámi podělím.

Kutilský cíl

Mám projektor před gaučem a notebook daleko od gauče. Chci stáhnout seriál v notebooku a promítat ho přes projektor přes wifi. Celé to chci ovládat třeba z iPadu.

Co je potřeba

  • projektor/televize s HDMI - teoreticky by to šlo i se starým cinchovým vstupem, ale kvalita je příšerná. Vůbec nejde převést HDMI na VGA. Nejde to. Ani tím neztrácejte čas.
  • Raspberry Pi model B - pidi počítač za 25$
  • SD karta (alespoň 4GB) a čtečku karet
  • microUSB nabíječka (nebo zkrátka USB adaptér a microUSB kabel)
Jestli jste ještě neslyšeli o Raspberry Pi, tak je to miniaturní počítač o velikosti kreditní karty. Prodává se za směšných 25$ (cesta do ČR ho ale ještě prodraží) a přestože vypadá jen jako odpadlý čip z něčeho většího, tak na něm běží základní linux a zvládne přehrávat i videa ve FullHD. Na oficiálním webu najdete seznam prodejců s mezinárodním zasíláním. I po víc jak roce od uvedení je o ně stále velký zájem, takže počítejte minimálně s dvěma týdny čekání. Případně ho ale můžete koupit už i v ČR třeba v Suntechu.

Dorazí ale kompletně bez příslušenství, takže musíte mít ještě adaptér. Pokud už nějaký máte (a nejspíš máte - já jich doma napočítal pět), tak byste měli ověřit, zda dokáže dodat alespoň 700mA. Z mých pěti adaptéru to ale zvládly všechny, takže se toho moc nebojte. Například adaptér k iPadu dodává dokonce 2A.

Dále potřebujete SD kartu. Na webu najdete seznam kompatibilních, ale pokud zůstanete u známých výrobců, tak nebudete mít problém. Čím rychlejší, tím lepší - rychlost poznáte podle parametru "class" (vyšší je lepší).

Raspberry nemá ani žádnou krabičku, ale oficiální krabičky nejsou zrovna levné. Mě to třeba netrápí, protože mám Raspberry schovanou pod projektorem. Ale počítejte s tím, že z toho trčí kabely na všechny strany a není to zrovna designový doplněk. Původně je to určené na úplně jiné využití.

raspberry

 

Instalujeme systém

Pro Raspberry Pi existují různě upravené linuxové distribuce, které v sobě rovnou integrují funkce mediální centra. Úplně nejjednodušší na instalaci je Raspbmc. Stačí si na oficiálním webu stáhnout instalátor (pro Windows, Mac nebo Linux). Strčíte do čtečky karet SD kartu, spustíte instalátor, kliknete na "Instalovat", počkáte půl minutky a je hotovo. Ano, to je celé.

SD kartu stačí strčit do Raspberry, připojit všechny kabely (včetně internetu) a je hotovo. První zapnutí bude trvat trochu déle - systém si ještě stáhne aktualizace. Pak už ale rovnou naběhne XBMC, což je taková opensource verze Apple TV.

XBMC má mraky funkcí jako třeba sledování online televizí a podobně. Moc se ale nenadchněte - v ČR tyto funkce samozřejmě nefungují. Má také aplikaci pro Youtube a ta sice funguje, ale jelikož má Raspberry jen kolem 700MHz, tak je její používání spíš za trest. Ale kvůli tomu to nevyrábíme. Chceme přehrávat filmy po síti a to umí perfektně.

XBMC - úvodní obrazovka

 

XBMC umí přehrávat snad ze všech možných zdrojů. Můžete připojit USB flashku nebo externí disk přímo (disk ale musí mít vlastní napájení), hlavně se ale bez obtíží dokáže připojit k domácímu NASu nebo sdílené složky ve windows. Stačilo tedy, abych v počítači nasdílel složku Videa a z Raspberry ji můžu bez problémů procházet. Lze navíc nastavit, že určité složky automaticky skenuje a nalezené filmy přidává do vlastní knihovny. Pak k nim i dohledá obrázek nebo další informace a vypadá to jako na screenshootu výše. To má ale smysl spíš když máte velký NAS s filmovým archivem.

Ovládání

K Raspberry můžete samozřejmě připojit klávesnici, ale to není moc hezký způsob. Lze k němu také dokoupit IR senzor a pak můžete používat klasický dálkový ovladač. Jako nejlepší mi ale přijde ovládat XBMC přes tablet. Já používám iPad a pro něj jsou (minimálně) dvě aplikace. Oficiální a zdarma je xbmcRemote - má praktičtější ovládání základních příkazů (play, stop, ...), ale ošklivější procházení katalogu. Já používám placený Constellation - funguje výborně a štve mě jen nesmyslně mrňavé tlačítko pro pauzu.

Nezapomeňte se na vteřinku pozastavit nad úžasností toho, že přehráváte film uložený ve Windows přes prťavou krabičku s Linuxem a ovládáte to z iOS.

Mimochodem XBMC podporuje Airplay. Pokud tedy v iPadu přehráváte video na youtube, tak ho jedním kliknutím můžete poslat do XBMC. Je tam ale celkem dlouhá prodleva než zareaguje a kvalita také není úplný zázrak.

constellation

Časté dotazy

Lze připojit Raspberry přes wi-fi?

Raspberry má RJ45 konektor a nemá wi-fi. Teoreticky je ale možná zapojit do USB portu wifi kartu, ale to už vyžaduje trochu práce na rozběhnutí. Pak je vhodnější použít spíš Openelec než Raspbmc.

Zvládne 720p? 1080p? MKV? MP4? AVI?

Nenarazil jsem na nic, co v XBMC nešlo přehrát. Měl jsem i 12GB film ve FullHD a nemělo to sebemenší problém. U větších souborů je jen trochu prodleva při "přetáčení", ale nic znatelného. Přehrávám z notebooku připojeného přes wifi a ani s tím nemá problém.

Jdou české titulky?

Úplně bez problémů. Nejlepší je nastavit si XBMC do češtiny a pak lze nastavit, aby zvuk byl vždy v originálním znění a titulky dle jazyku uživatelského rozhraní. Titulky vždycky pojmenuju stejně jako video a XBMC si je najde. (UPDATE: XBMC si umí samo stahovat titulky a dokonce najde správnou verzi)

Zkušenosti

Jak jsem to popsal výše to provozuji zhruba půl roku s maximální spokojeností. Nemůžete od toho chtít zázraky (je to hračka za 25$) a je nesmysl srovnávat to s chytrými televizemi v trochu jiné cenové hladině. Úkol přehrání videa po síti to ale plní špičkově.

Teď jsem ale zlenivěl ještě víc a napadlo mě to vylepšit. Co kdyby si to samo hlídalo, jaké seriály sleduji a rovnou je to stahovalo k sobě? Jde to! :)

Ale o tom zase příště, pokud budete chtít.

 

 



O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.