Tesco spustilo svůj eshop

Posted 09. 01. 2012 / By Petr Soukup / Eshop

Tesco v pátek spustilo eshop, který delší dobu slibovalo. Nejsme první zemí, kde takovou službu nabízí, takže to není až tak překvapivé, ale služba je to určitě zajímavá.

Registrace

Tesco samozřejmě nevymýšlelo žádné novinky a pro eshop použilo platformu, kterou používá i jinde - pouze ji přeložili. Doporučuju si vyzkoušet minimálně registraci na www.itesco.cz. Na jednu stranu bychom se jim mohli posmívat, protož má opět celkem zásadní chyby v použitelnosti, ale co si budeme povídat - viděli jste weby ostatních hypermarketů? Mohlo to dopadnout mnohem hůř.

Eshop není možné ani prohlížet, takže se registraci nevyhnete. Je zatím jenom pro Prahu, takže si případně budete muset vymyslet adresu. Narozdíl od klasických eshopů zde nevyplňujete adresu do políček, ale musíte ji vybírat z roletek (navíc dost nelogicky potvrzovat). Je to zvláštní přístup, ale po technické stránce ho chápu - Tesco bude samo rozvážet zásilky a evidentně nechce řešit špatně vyplněné adresy. Když při registraci adresu vyberete z roletky včetně čísla domu, mají v databázi rovnou vaše GPS souřadnice a nemusí se trápit s nesmysly. Tesco se s tím zkrátka nemaže.

Mimochodem překlad má ještě menší mouchy. Když jsem zadával telefonní číslo včetně +420, vybaflo na mě: "Neplatné telefonní číslo format. Only čísla povoleno."

Podmínky

Trochu překvapivé je, že Tesco na internetu nabízí prakticky celou nabídku 20 000 produktů. Vyloučeny jsou jen ty, které je problém přepravovat (příliš rozměrné apod). Ještě překvapivější ale je, že nabízí pro eshop identické ceny s prodejnou - včetně všech akcí. Protože by to ale byl dar z nebes pro vietnamské večerky, nákup jednoho produktu je omezen vždy na maximálně 21ks.

Tesco se také nespoléhá na klasické přepravce a zásilky doručuje samo. Při objednávce si jen vyberete dvouhodinový interval a je to. Když to zkouším teď v noci, tak mi nabízí doručení v 10 ráno. Rychlost neuvěřitelná. Cena za rozvoz je 99Kč, pokud se platí předem a za platbu řidiči je příplatek 20Kč.

Rozhraní eshopu

V tuhle chvíli je eshop celkem pomalý, takže nakupování není zrovna moc velká zábava. Lze ale očkeávat, že na tom zapracují.

Produkty nemají žádné popisy. Jen název, fotka a cena. Nejde ale o nákup pračky - při nákupu surovin na večeři asi nepotřebujeme nutně podrobný popis.

Pro koho?

Služba mi přijde úplně geniální pro pracující pražáky. Nepředpokládám, že by nějak zásadně konkurovala klasickým eshopům, ale spíše ušetří čas. Dovedu si celkem živě představit, že se v kanceláři domluví třeba 4 lidi, sloučí svoje košíky (to by mohla umět nějaká funkce) a nechají si zásilku doručit v 16.30 do kanceláře. Každý zaplatí 25Kč poštovné, rozdělí si nákup a doma budou o 40 minut dříve, protože už se nemusí nikde zdržovat nákupem. Bylo sice nutné připlatit si 25Kč, ale zhruba tolik by je stejně stál benzín.

Velkou výhodou pak může být historie objednávek. Nedivil bych se, kdyby později bylo možné jednoduchým způsobem předchozí objednávky recyklovat - "chci to samé co minulý týden, akorát z toho vyhodím šampón a přidám jednu zubní pastu".

Důsledky

Pokud se služba chytne (a vzhledem k úspěchu nesmyslných Clubcard se eshop určitě chytne), mohlo by to mít jeden zajímavý vedlejší efekt - Tesco značně lidi nutí, aby platili předem kartou. Konečně by tak mohli Čechy vychovat, aby používali kartu k platbám na internetu.

Neočekávám, že by došlo k nějaké výrazné konkurenci s klasickými eshopy. Tesco nenabízí produkty, které by se běžně prodávaly v eshopech. Navíc je omezené pouze na Prahu, takže prakticky nemá smysl kupovat si přes iTesco třeba žehličku, když se na ní rovnou můžu zajet podívat.

Zatím se mi obchod velmi líbí, protože mi už dlouho chybí možnost objednat si 15dkg krájené šunky až domu :)

Jak se eshop Tesca líbí vám? Využijete ho?
Tags: Eshop, tesco


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.