SOPA, Megaupload, cenzura a puberťáci

Posted 21. 01. 2012 / By Petr Soukup / Aktualitky

V posledních dnech se internet úplně zbláznil. Jako obvykle jsou všichni odborníci na všechno, takže si to radši trochu zrekapitulujeme.

SOPA a PIPA

V americkém senátu se měl tento týden projednávat návrh zákona SOPA (Stop Online Piracy Act), který měl být velmi silným nástrojem proti porušování autorských práv. Problém byl, že byl až moc silný a velmi snadno zneužitelý k cenzuře.

Odpovědnost za závadný obsah se přenášela kompletně na provozovatele webů. Pokud by se pak na webu nacházel obsah porušující autorská práva, bez zdlouhavých soudů by na tento web mohl být zablokován přístup z USA.

Velmi účinné. Ale potom stačí, aby vám třeba konkurence do komentáře k produktu vložila text licencované písničky a je to - sbohem návštěvníci z USA.

Je potřeb zdůraznit, že tohle zdaleka není první zákon na ochranu autorských práv online. Už od roku 1998 funguje s mezinárodní platností (SOPA je jen americká) DMCA. Ten krom jiného říká, že provozovatel webu musí mazat závadný obsah, ale není za něj přímo odpovědný. Proto je třeba na rapidshare a podobných vždycky odkaz na nahlášení závadného obsahu.

Protesty proti SOPA

Protože byla SOPA nebezpečně silná, zvedla se vlna protestů. Vtipkovalo se i o tom, že Američanům je jedno, když jim politici mění podmínky zdravotní péče nebo školství, ale jakmile jim někdo sáhne na internet, jdou jako jeden muž do boje.

Protest proběhl mezinárodně 18. ledna a zapojily se i největší weby - wikipedia si vyzkoušela negativní dopady SOPA a na celý den se zavřela. Google zakryl svoje logo černým obdélníkem, obrázkové hostingy místo uložených obrázků celý den nabízely jen hlášku, že byly cenzurovány.

Celý protest proběhl krásně v klidu a na jedničku. Celý svět se dozvěděl o SOPA a začala diskuze o jejich vedlejších účincích. Výsledkem bylo, že v americkém senátu byla odložena na neurčito. Vítězství.

Megaupload zastaven

Megaupload je byl web určený pro sdílení souborů - z velké většiny využíván pro šíření filmů a podobně. Včera (20. ledna) byl zastaven americkou FBI - servery byly zabaveny a majitelé zatčeni. Nepomohlo jim ani to, že byli na Novém Zélandu.

Přestože je načasování dost nápadné, zavření megauploadu nemá se SOPA nic společného. SOPA je pouze cárem papíru (v tuto chvíli roztrhaným), který vznikl poměrně nedávno. Akce proti megauploadu byla plánována dlouhodobě a vyšetřování běželo už minimálně dva roky. Je to patrné i z faktu, že zásah byl na území Nového Zélandu - k tomu je potřeba hodně papírování.

Protesty proti zavření Megauploadu

A v tuhle chvíli se internet zbláznil. Pod vlivem předchozího protestu si všichni mysleli, že tohle je další krok a že USA útočí na svobodu slova. Bez problémů zrušili poctivé podnikání firmy, která pouze podporovala svobodné šíření informací. Lumpové!

Houby. Majitel megauploadu nebyl žádný Robin Hood a nedělal to pro dobro lidstva. Byl to samozřejmě velmi dobře vynášející business profitující z podporování porušování autorských práv. Majitelé si spokojeně žili na zámku, jezdili v drahých autech a dokonce u nich našli pár nelegálně držených zbraní. Kim Dotcom Schmitz už dokonce byl dříve vyšetřovaný pro zpronevěru, neregulérní obchodování s akciemi apod.

Puberťáci

Nejznámějším protestujícím je skupina Anonymous. Já si je představuju jako bandu asociálních puberťáků, kteří se rozhodli místo podpalování odpadkových košů na zastávkách hrát na velké bojovníky za svobodu. Ono totiž není těžké bojovat z pohodlí sklepa rodičů bez většího rizika odhalení. Díky mediální podpoře to ani neměli moc těžké. Když vám totiž jde pouze o přetížení konkrétního webu, nemusíte toho ani tak moc umět. Stačí mít hodně dobrovolníků. Navíc jste pak poměrně těžko dohledatelní, když špinavou práci dělá někdo jiný.

Puberťáci tedy vykřikují hesla o svobodě slova, internetové ovce je poslouchají a pouští se do boje. První si vzali na mušku web FBI.com - dalo by to i pochopit, že se do něj ve vzteku pustili. Přecijen jim tahle instituce odříznula přístup k pornu. Pak ale cíle začaly padat celkem náhodně - zaregistroval jsem třeba BMW.com nebo oficiální web Justin Biebra. Pochopil bych FBI, ale co jim udělali němečtí výrobci aut nebo americká zpěvačka? Celá akce tak připomíná naštvaného puberťáka, kterému rodiče zakázali jít ven kvůli špatným známkám a tak vyházel všechny svoje hračky na podlahu a ve vzteku na nich skáče.

Důsledky

Problém této (poměrně jednostranné) online války je, že kvůli její virtuálnosti si nikdo moc neuvědomuje, jak vlastně vypadá. Já bych ji přirovnal k London Riots. Lidi se naštvali a rozhodli se řešit problémy tak, že budou ničit všechno, co jim přijde do cesty. Vůbec nevadí, že si tím nijak nepomůžou a že ničí majetek lidí, kteří nemohou za jejich problémy - hlavně si do něčeho bouchnout.

Megaupload byl zavřen na základě platných zákonů a mezinárodních úmluv. Když si zajedete do Německa vykrást banku a vrátíte se do ČR, rozhodně nejste v bezpečí. Stejně tak když podporujete pirátství, těžce na tom vyděláváte, neplatíte daně a ještě provokujete videem, tak zkrátka musíte očekávat následky. Reakce jsou proto trochu přehnané. Když se vám nelíbí poplatek 30Kč u doktora, napadlo by vás jít hned podpálit parlament a rovnou i pár firem, které potkáte cestou? Určitě ne, ale přesně tohle se teď děje.

O pirátech

Ale aby bylo jasno - samozřejmě, že stejně jako ostatní stahuju seriály z rapidshare. Ale aspoň se přitom cítím provinile. Až tu bude rozumná legální alternativa, rád ji využiju. Vím, že stahování je u nás legální, ale jen podle zákona - morálně je to pořád špatně. Když stahujeme seriál z rapidu, protože ho chceme vidět v originálním změní, neměli bychom si přitom připadat, jako když nějak podporujeme svobodu slova. Je to to nesmysl.

Hodně mě taky baví, když se nějaký umelěc pirátu zastává. Kdyby nabídl svoji tvorbu volně k diszpozici, ať se šíří, tak neřeknu ani slovo. Fanoušci si CD koupí a ostatní si to v klidu stáhnou. Ale pokud umělec prodá licence na svojí tvorbu a až potom začne vykřikovat něco o svobodném šíření hudby... já vám nevím, ale nezní to moc upřímně.

Stahování filmů apod je pořád krádež. Pokud se nám někdo v tomto snaží zabránit, je to naprosto v pořádku. Problém je, že většina těchto opatření může mít vedlejší efekty, které mohou mít dopad na svobodu slova - to je skutečný problém.


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.