Jak jsem přišel o disk a žádná data

Posted 01. 03. 2012 / By Petr Soukup / Internet

V notebooku mi bez varování odešel disk. Zahlásil chybu a bylo kompletně po něm - zcela nečitelný, všechna data v háji. A přesto jsem o žádná nepřišel - nezálohuji nijak poctivě, takže jsem byl stejně překvapený jako teď vy.

O zálohách

Zálohujte, zálohujte, zálohujte je základní počítačové pravidlo. Ale přiznejte se - zálohujete pravidelně? Já teda ne. Mám sice předplacený Acronis Online Backup, který má nastavené složky k záloze a nahrává je někam k sobě do cloudu. Jenomže má nastavené zálohování na 01:00 a já kolem půlnoci notebook vypínám. Trvá mi klidně měsíc, než si konečně vzpomenu, že ho mám nechat zapnutý.

Problém záloh ale je, že jsou vždycky staré. Ikdyž děláte zálohy každý den, stejně jsou pak zálohy den staré. Přijít o jeden den není až taková tragédie, ale stejně to nepotěší. Když budete od rána psát diplomku a večer se disk odporoučí, tak si asi půjdete hodit mašli. I proto zálohy řeším trochu jinak a kombinuju hned několik systémů.

Windows Live Mesh (Skydrive)

Mesh je z rodiny Live produktů, takže je od Microsoftu zdarma a stačí si registrovat Live účet. Po instalaci mu nastavíte, které složky má zálohovat. Mesh si pak pracuje pěkně na pozadí a udržuje někde v Microsoftu kopie složek, které jste nastavili. Přenos je šifrovaný, takže není třeba se obávat o bezpečnost. Osobně mám Mesh nastavený jenom na složku dokumentů. Kromě zálohy jde ale využíti i na synchronizaci (vlastně je to jeho primární účel). Nastavíte si synchronizaci složky dokumentů, vypnete počítač, zapnete notebook a pokračujete v práci tam, kde jste skončili. Žádné kopírování souborů tam a zpátky - všechno to funguje samo.

Mesh dělá ale pouze zrcadlovou kopii. Na synchronizaci nebo mrtvý disk je to super. Pokud si ale smažete všechny soubory v Dokumentech, tak se smažou i v záloze. Pokud ho používáte pro synchronizaci počítačů, tak smazáním dokumentu navíc smažete jeho výskyt ve všech počítačích. Primárním účelem Mesh není záloha a je to spíš vedlejší efekt!

Aktuálně je k dispozici 5GB prostoru a zcela nelogicky je to odděleno od zbytky Skydrive. Koncem roku to ale mají sjednotit, takže bude 25GB a dokumenty budou dostupné i z mobilu. Pak už opravdu nebudu řešit, kde mám co uložené :) Někdy se tu o něm rozepíšu více, protože Mesh je výborná a přesto ignorovaná služba.

Dropbox

Dropbox funguje v principu stejně jako Mesh, ale jsou tu odlišnosti. U Mesh si nastavíte, které složky synchronizujete. U Dropboxu je synchronizovaná jen jedna jeho složka, takže co chcete mít uložené, musíte umístit do ní. Lze to obejít, ale to je vyšší dívčí. Oproti Mesh je ale hodně otevřený, takže se na něj dostanete i z Androidu, iPhonu, linuxu apod. Je ale otevřený až moc, takže přenos dat není šifrovaný a jeho bezpečnost celkově byla už vícekrát zpochybněna.

Dropbox oproti Mesh ukládá verze souborů. Pokud i tedy smažete soubory, tak je v historii Dropboxu pořád najdete. Osobně ho používám na odkládání nepodstatných věcí, kterými si nechci zaplňovat Skydrive - fotky, ebooky a podobně. Zdarma je kapacita 2GB a jde různě navyšovat (přes doporučení nebo zakoupením)

Office365

Ve firmě používáme na email hostovaný Exchange na Office365. Za pár dolarů měsíčně dostanete přístup k perfektnímu emailovému řešení pro firemní potřeby. Více vám o tom řekne Hulán. Pokud nemáte pár dolarů nebo nejste firma a nepotřebujete 24/7 podporu, tak existuje i jednodušší verze zdarma - http://domains.live.com

Office365 neposkytuje jen emaily, ale i kontakty, kalendář a dokumenty. Nic z toho tedy neřeším a je to uloženo bezpečně u Microsoftu. To je natolik stabilní firma, že se nemusím obávat jejího zániku přes noc.

Účetnictví, vývoj, ...

Účetnictví mám online v našem IS, takže tam se o zálohování starat nemusím. Stejně tak vývoj, grafiky eshopů a podobně. Všechno si spokojeně trůní na serveru a zálohování není moje starost.

Jak jsem nepřišel o data?

Když jsem u disku definitivně konstatoval smrt, vydloubnul jsem ho z notebooku, vyměnil za jiný a nainstaloval systém. Pak už stačilo jen zadat asi tři hesla, hodinu počkat než se všechno stáhne a bylo hotovo. Nepřišel jsem vůbec o nic. Všechno se pěkně nahrálo zpátky z Meshe, Dropboxu, Exchange apod a já mohl vesele pokračovat tam, kde jsem přestal. Není to nádhera?

Doba cloudová

Teď je hrozně moderní mít všechno v cloudu. Je samozřejmě i hodně kritiků, kteří jsou paranodiní a mají všechna data radši u sebe. Osobně jsem ale moc líný, abych řešil externí disky, jejich úschovu, šifrování, kontroly, ... Radši svoje data svěřím někomu jinému a budu mu věřit. Samozřejmě je nutné vybrat si k tomu vhodnou firmu a ideálně ji za to platit.

U cloudu jsou navíc dva přístupy. Čistě online přístup razí Google - dokumenty máte v Google Docs, email v Gmailu a všechno je online. Neřešíte vůbec nic a všechno je dostupné z prohlížeče. Víc se mi ale líbí přístup Microsoftu. Máte u sebe kopii dat, takže pracujete skutečně na svém notebooku a když něco změníte, nahraje se to na server (samo). Můžete tak klidně pracovat ve vlaku a když přijdete k internetu, tak se to magicky na pozadí spojí se serverem a internetová verze se aktualizuje. Přitom pořád máte možnost otevřít si v cizím počítači online verzi outlooku. Je to dělané primitivně pro blbečky a přitom to funguje moc pěkně.

Google navíc tyto služby poskytuje zdarma a žije z dat, které zpracuje. Dobrovolně ho tak krmíte svými daty, aby se vám mohl podívat až do žaludku a naservírovat reklamy. Moc se mi tenhle přístup nelíbí, tak ho moc nevyužívám. Oproti tomu u Microsoftu za služby platíte (buď přímo a nebo nepřímo třeba zakoupením Windows), takže je tam politika nastavená jinak.

Opakování: nejčastější chyby záloh

Když už jsme u toho, pojďme si shrnout nejčastější vašeho zálohování:

  • nezálohujete
  • zálohujete na stejný disk - když odejde, nemáte nic
  • zálohujete na disk položený vedle počítače - když vyhoříte/vykradou vás, nemáte nic
  • zálohujete na CD/DVD - krátkodobě to není problém, ale vypálené fotky po pár letech zkrátka nepřečtete
  • nekontrolujete zálohy - je super pocit sáhnout po záloze a zjistit, že zálohujete něco úplně jiného nebo že jste v záloze na jednu složku zapomněli
  • zaheslované zálohy - zašifrované zálohy jsou fajn, ale doporučuju mít heslo k nim zálohované jinde, než uvnitř zálohy

Jak byste dopadli vy, kdyby se vám teď zrovna odporoučel disk?


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.