Tragédie! Hanba! Máme jen stříbro!

Posted 03. 08. 2012 / By Petr Soukup / Aktualitky

Taky se bavíte nad novinovými titulky? Jsou dny, kde je to jedna perla vedle druhé. Stěžovat si na to ale nemůžeme - kdyby nás zajímali jiné titulky, tak takové budou. Největší experti jsou v tom iDnes a Tn.cz.

Lákající titulky

Schválně vlezte na tn.cz a dejte si na stránce vyhledat vykřičník - 36 výsledků. Nadpisy jsou bulvárně uřvané, protože takové vás lákají ke kliknutí. Když kliknete, započítá se zobrazení reklamy a je vyhráno. Dál to nikoho nezajímá. Pokud do titulku vejde aspoň jeden mrtvý, Kalousek nebo aspoň Ráth, tak je úspěch zaručen.

Moc pěkně o tom mimochodem psal Plaváček a každodenní sbírku najdete na twitteru pod #titulky

Depresivní nadpisy

Nadpisy tedy odráží poptávku. A je to smutný odraz. Schválně se podívejte, kolik z titulků na hlavní straně novinových webů je depresivních. A teď se podívejte, kolik z těch zpráv je skutečně špatných. Naposledy mě to zaujalo na iDnesu u titulku:

"Druhé stříbro: český skifař Synek podlehl svému rivalovi Drysdaleovi"
Chápu ho tak, že Synek bohužel selhal a Drysdale ho zdolal a ponížil. Synek by teď neměl příští roky vůbec vylézat z domu, protože nás jen zklamal. Jen stříbro! Tfuj! Přitom by to šlo napsat i jinak:

"Druhé stříbro: Synek přemohl Karonena"
Stejná zpráva podaná z opačné strany a hned to vyznívá úplně jinak. Hezky to ale odráží naši národní povahu, která je vděčným terčem vtipů v zahraničí. Především v USA je přístup zcela opačný (ale naráží zase na druhý extrém).

Když za mořem přijdete s nějakým podnikatelským nápadem, každý vám bude říkat, jak je to super a že to určitě musíte udělat. Ikdyž si to dotyčný vůbec nemyslí, stejně vás podpoří aspoň ze slušnosti. U nás vám každý řekne "a kdo ti to bude kupovat? Vždyť je to nesmysl" nebo "Na to se vykašli, stejně ti ty peníze stát sebere na daních". Pesimismus kam se podíváš. Správný přístup není ani jeden, ale asi by měl být někde uprostřed.

Už nevím, kde jsem to slyšel, ale pěkně to shrnuje výrok:

V USA je každý novorozenec automaticky potenciálním prezidentem a jak roste, tak se nároky pomaličku snižují.

V Čechách je novorozenec potenciální looser a během života jen pomalu dokazuje opak.

Když vyhrajete stříbro, tak jste byli poraženi zlatým a dílčí úspěch se nepočítá. Když jste ale naopak třeba úspěšní podnikatelé, tak je to taky špatně. Určitě jste si to jen nakradli a měli byste se stydět!

Update: Tak iDnes už změnil titulek a smutnou fotku zaměnil za usměvavou.

Tags: idnes


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.