Všechny eshopy podvádí!

Posted 14. 08. 2012 / By Petr Soukup / Aktualitky

Minule jsem tu psal o pesimistických novinových titulcích a hned tu máme podobný případ. Normálně bych se k tomu nevracel, ale tentokrát se to týká eshopů, takže si to neodpustím.

Česká obchodní inspekce dlouhodobě vyhodnocuje stížnosti zákazníků eshopů a u těch nejvýraznějších udělají kontrolu. Jednou za čas tyto údaje vyhodnotí, takže včera vyšla tisková zpráva, kde se můžete dočíst sourhn.

ČOI provedla kontrolu za první pololetí 2012 celkem ve 567 eshopech a u 460 z nich našla alespoň jedno pochybení. Média se té zprávy chytla a samozřejmě náš informovala. Kdybych takovou zprávu psal já, měla by asi takovýto titulek:

Až 20% stížností na eshopy je neoprávněných

Přesně to totiž zkoumala - prověřovali podané stížnosti na nejproblémovější eshopy (které dohromady tvoří tak 1% trhu) a velmi překvapivě většina stížností skutečně měla nějaký důvod. Česká média, ale ke zprávě přistoupila trochu jinak.

iDnes.cz: Při kontrolách ČOI propadlo 80 procent e-shopů. Problém jsou reklamace

Docela zavádějící nadpis, že? Na první pohled z něj pochopíte, že 80% eshopů je špatných. Ve třetím odstavci ale iDnes upozorňuje, že je to 80% z kontrolovaných problémových eshopů. Dejme tomu.

Novinky.cz: Kontroly e-shopů dopadly katastrofálně, podle inspekce chybuje 81 procent z nich

Novinky už ze zprávy dělají větší senzaci a titulek nám značně zbulvárněl. O zdroji dat ale mluví hned v perexu, takže pokud jste se nachytali na nadpis, tak vám to vysvětlili hned na začátku.

ČT24.cz: 81 procent e-shopů vykázalo při kontrolách závady

Česká televize přistoupila k tématu opatrněji. Také to ale vypadá, že nedočetli oficiální zprávu do konce (má 2 strany). Opatrně naznačují, že vysoké číslo může souviset s vyšším počtem kontrol a také větším důrazem na problémové obchody.

Tn.cz: Čtyři z pěti e-shopů podvádějí. Nejhorší jsou reklamace

Můj oblíbenec Tn.cz se s tím už vůbec nemazal. Bohužel jsem nechytl původní titulek, který měl v sobě samozřejmě i vykřičník. Tn.cz se pro jistotu už vůbec netrápí s upřesněním, že šlo o kontrolu problémových eshopů. Alespoň tedy zmínili, jak velký vzorek byl pro statistiku použit (u průzkumů mínění to třeba skoro nedělají a tak se často díváte na bleskový volební průzkum ze vzorku 40ti lidí).

Aby měli zprávu zábavnější, tak přiložili i tabulku z tiskové zprávy. Z té se například dozvíte, že 97,7% eshopů v Královehradeckém a Pardubickém inspektorátu porušilo pravidla. Jenže to si můžete vyložit dvěma způsoby: buď tam ČOI kontroluje velmi efektivně pouze skutečně problémové eshopy a ostatní neotravuje nebo tak, že prakticky všechny eshopy jsou tam podvodné.

1248665

Proč?

Asi by vás napadlo, že zpráva ČOI byla zavádějící. Když se ale podíváte na vydané články, tak zjistíte, že většina čerpala informace pouze z perexu tiskové zprávy. V plném textu totiž ČOI přímo píše:

"Vysoké procento zjištěných porušení právních předpisů není objektivním měřítkem stavu elektronického obchodování v České republice, ale výsledkem pravidelného monitoringu nabídky zboží a služeb na síti internet, který provádějí jednotlivé inspektoráty a skutečnosti, že kontroly jsou prováděny cíleně v rizikových obchodech, u kterých lze předpokládat, že při své činnosti nedodržují obecně závazné právní předpisy."


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.