Ty Vánoce už mě vážně ...

Posted 19. 10. 2010 / By Petr Soukup / Eshop

Přátelé, jestli si chcete znechutit Vánoce, tak dělejte do eshopů. Byly časy, kdy měly vánoce ještě nějaké kouzlo. Ale teď když se na ně připravuje od února, už to zdaleka není ono. Všechny ty rolničky, františci, stromečci a podobně jsou sice fajn, ale ztratí veškeré kouzlo, když je na jeden pohled dokážete převést do čísel a grafů.

Interně už máme vyznačenou vánoční sezónu na 15.9.-22.12. (záleží, kam padnou víkendy). Štědrý den a okolní svátky jsou fajn, ale mít Vánoce celý kvartál je trochu moc.

Každý rok je to stejné - slabší srpen, pak začne škola a vše se vrátí do normálu. Koncem druhého týdne všechny grafy najednou udělají HUP! a začnou vánoce. A pak už to jenom stoupá a stoupá. Letos mi to přijde ještě mnohem horší než minulý rok, ale možná je to zkrátka tím, že máme více eshopů a ty co jsme už měli, teď vyrostly.

Srpen byl chcíplý nejen v eshopech, ale i u nás. To nám ale nijak nevadilo a aspoň jsme vyvinuli spoustu funkcí, na které dříve nebyl čas. Oproti tomu teď se řeší jen ty nejaktuálnější požadavky.

Jedeme teď na plné obrátky, protože všechno samozřejmě spěchá. Někteří klienti se probudili až teď a zjistili, že jim vlastně už sezóna začala a že jsou trochu ve skluzu - tak se upravuje, ladí, píše, programuje, ... Jiní byli pečlivější, ale to je možná ještě horší, protože lépe vidí, co všechno ještě musí udělat.

A co teprve servery. Chudinky už se začínají zadýchávat a to ještě nemáme ani listopad. Pro případ vánočních špiček máme rezervní kapacity, ale už teď vidím, že je budeme muset radši výrazně posílit.

Přátelé, řeknu vám, že toho mám docela dost a to je teprve říjen. Tyhle Vánoce budou (aspoň u nás) velmi bohaté. A dovolil bych si odhadnout, že jestli chcete stihnout sezónu a ještě eshop nemáte, tak máte posledních pár dní na to začít start řešit. Pak už je to prakticky bez šance.O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.