Veselosti kolem přechodu na s.r.o.

Posted 22. 02. 2009 / By Petr Soukup / Simplia

Podle očekávání se přechod na s.r.o. přes ready-made společnost jenom zdál jako brnkačka a vynořila se hromada drobností, se kterými jsem úplně nepočítal.

Sídlo společnosti

Po diskusi pod minulým článkem jsem se rozhodl mít sídlo v rodném Jablonci. Nejdříve jen na domově a pak ho přepsat na kanceláře. Jenže mi to zkomplikovala byrokracie. Pro uvedení sídla je potřeba výpis z katastru nemovitostí a souhlas všech vlastníků. Výpis jsem ještě získal snadno. Jenže jsem z něj zjistil, že kromě mě a otce je dům psaný i na mladší nezletilou sestru. Z toho vyplývá, že s umístěním sídla nemůže souhlasit a je potřeba ji zařídit opatrovníka. Toho ale nesmí vykonávat kvůli střetu zájmů rodič, takže by jí ho musel určit soud.

Nemám rád byrokracii a získávání opatrovníka od soudu je nad moje síly. Vlastně ani nemám tušení, co by mě čekalo. Takže asi zvolím cestu menšího odporu a pořídím si dočasně virtuální kancelář v Praze. Na jednu stranu je to výdaj asi 6 000Kč (3000 nesmyslná záloha a 3000 za první čtvrtrok), ale zase ušetřím za pracné změny kvůli přesunu společnosti z Prahy do Jablonce.

Účetní

Od prvních začátků v podnikání si (ne moc snaživě) hledám účetní. S sročkem už to bude nutnost a mě se ji konečně podařilo najít. Nebyl ani problém, že by jich bylo málo, ale jsem na ně zkrátka moc náročný. Tahle už by mi ale mohla vydržet. Akorát mě trochu překvapila, když mi poslala email s požadavky, co ode mě potřebuje. Vzpomněl jsem si na mladá léta, když jsem někomu vysvětloval, co si má pořídit za počítač. Hromada zkratek, které mohou znamenat cokoliv a víc informací než potřebuji vědět. Uvidíme, jak nám to spolu půjde. Především ji musím naučit mluvit na mě jako na debila :)

Bankovní účet

Pro novou společnost bude také potřeba zřídit účet. Teď mám firemní u eBanky (to jejich nové jméno stále neumím napsat) a jsem vcelku spokojený. Hlavní výhoda je rychlost a pak snadné automatické párování plateb. Velká nevýhoda je neskutečně otravné neustálé potvrzování všeho smskou a ne zrovna lidové ceny poplatků.

Něco málo jsem si přečetl o FIO a zaujalo. Hlavně platby do/ze Slovenska, protože to je s eBankou drahá záležitost. Pokud bych ale měl přijít o výhodu okamžitých plateb, tak je FIO ze hry.

Tags: Simplia, sro


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.