Internet Explorer vykázán EU z Windows

Posted 26. 02. 2009 / By Petr Soukup / Aktualitky

Po blogscéně i ve zpravodajství proběhla informace, že Internet Explorer na evropském trhu nemůže být nadále součástí Windows. Nejde přitom o nijak novou kauzu. Spor se vleče už několik let a je jen součástí delší pře, jejíž součástí byly třeba i dohady o Media Playeru, vypalování ve Windows a podobně.

EU se nyní rozhodla, že Microsoft zneužívá svého dominantního postavení a nově musí po instalaci uživatel dostat volbu, zda chce používat Internet Explorer, Operu, Firefox nebo Chrome. Rozhodně tu nechci řešit, který je lepší, kdo má víc fanatiků a podobně. Je ovšem úsměvné, že třeba poslední dva jmenované odesílají do Google informace o prohlížených stránkách a EU je nyní podporuje.

Fascinuje mě především samotný fakt, že EU se vměšuje do toho, jaký produkt bude Microsoft nabízet. Pochopil bych snahu bránit zákazníka, pokud by po instalaci Windows musel zaplatit poplatek, aby mohl získat placený prohlížeč a neměl jinou volbu. Ale možnost používat něco jiného má každý. Proč tedy nutit uživatele vybírat něco jiného, pokud koupený software vyhovuje? Většina lidí se na Windows (mluvím o jeho moderních verzích) dívá špatně. Nejde o operační systém, ke kterému jsou vnucovány další produkty. Uživatel si kupuje přímo funkční balík a očekává, že bude fungovat hned.

Když si koupím notebook s Windows Vista a přijdu domů, tak ho chci otevřít a používat. Stejně tak asi většina lidí. Pokud někdo není spokojený se základní výbavou, může ji nahradit něčím jiným, když ho to baví. Není zde překážka. Podle EU bych ale měl přijít domů, otevřít notebook a hodiny vybírat, který software chci. Jako BFU ale vůbec netuším co je který zač a tak buď pracně googlím (což bez prohlížeče stejně nejde) nebo otravuji ostatní s otázkami, co to po mě ten systém vlastně chce.

Nejde zde přitom jen o nějaký hloupý prohlížečový spor. Nejhorší na celé události je, jak velkou kontrolu EU nad podnikáním má. Microsoft vybudoval svůj produkt na základě zkušeností a požadavků zákazníků a EU ho nyní nutí měnit. A kvůli komu? Čtyřem ufňukaným procentům populace, která fanaticky prosazuje produkty, které se neumí prosadit samy?

Začali jsme na prohlížečích, ale třeba to půjde dál. Koupíte si auto a prodejce vám strčí katalog pneumatik, ať si vyberete, která vám tam má dát. Já třeba o pneumatikách nevím vůbec nic a věřím, že výrobce tam dal pro moje potřeby dostatečné. Pokud bych tomu rozumněl, pořídil bych si třeba jiné.

Mimochodem - proč nikomu nevadí integrovaná kalkulačka?O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.