Další papíry k sro a Czechpoint

Posted 06. 03. 2009 / By Petr Soukup / Simplia

Přestože koupí ready-made společnosti jsem se vyhnul většině papírování, některé povinnosti mi zůstaly. Musel jsem si opatřit především výpis z rejstříku trestů, z katastru nemovitostí a podobně.

Krok 1: Údaje o nemovitosti

Naivně jsem si myslel, že mi pro výpis z katastru stačí adresa. Omyl. Zkusil jsem tedy dohledat další informace přes vygooglený web http://nahlizenidokn.cuzk.cz/. Logicky hledám budovu, tak jsem zabrousil do sekce Budova. Jenže CUZK má asi jinou definic pro hledání. Pokud chci najít budovu, musím znát její číslo - a orientační na to samozřejmě nestačí.

Vsuvka: Jaký je rozdíl mezi orientačním a popisným číslem? Orientační je to, co píšete na obálku. Popisné zajímá akorát úřady. Zapomeňte na poznávání podle barvy cedulky - každé město si barvu může zvolit samo.
Přecházím do hledání parcel, kde narážím na stejný problém. Tudy cesta nevede. Naštěstí jsem už trochu vycvičený ze soutěže Rootu a tak jsem zvolil jiný postup - v hledání budov jsem zadal Vinohrady a číslo popisné 1234. Odtud jsem se dostal na zobrazení mapy (nebo spíš naskenovaného územního plánu). Na druhém monitoru jsem si otevřel mapy.cz a postupným hledáním a vzpomínáním na písemky se slepou mapou jsem našel svoji budovu a nad ní kouzelné číslo. Po pár omylech jsem zjistil, že jde o číslo parcely. Dohledla sjem tedy parcelo, z ní se dozvěděl číslo popisné, z něj zase výpis jednotke v budově. Ten samozřejmě není klikací podle majitele, ale podle čísla jednotky. Takže jsem si otevřel všech 20 a postupně hledal ve které je můj majitel. Nakonec se podařilo. Jupí.

Teď už stačilo jen opsat si katastrální území, číslo jednotky a list vlastnictví. Na Czechpointu ze mě budou mít určitě radost.

Krok 2: Hledáme Czechpoint

Czechpoint má trochu podezřele vyhlížející stránky, ale výpis poboček jsem našel. Velmi mile mě překvapil, protože kromě úřadů je i na každé trochu větší poště. Nebyl tedy problém najít si tu, kteoru mám hned při cestě. Přestože na poště bylo narváno, na Czechpointu jsem byl sám.

Výpis z katastru může získat kdokoliv, ale trestní rejstřík pouze osoba, které se týká. Takže nezapomenout na občanku.

Krok 3: Čekáme

Přestože jde o jednoduché vytisknutí papíru a podepsání, tak jsem strávil čekáním asi 10 minut. Při tom mě fascinovalo technické provedení přepážky. Jako technicky založeného člověka mě hned zaujalo, že má na sobě dva počítače (Dell), ale hned jsem pochopil proč. Po chvilce pan úředník zaklel "zase to zamrzlo...", zmáčknul na první počítači reset, přepnul se přepínačem na druhý a pokračoval v práci. Zřejmě bylo levnější vybavit přepážky dvěma počítači než hledat chybu v aplikaci.

Dále mě fascinovalo, když vytisknul výpis z katastru, dal na něj razítko, přešel místnost, naskenoval ho a vytisknul znovu (opět na druhé straně místnosti). Jak jsem pochopil, tak je nutné všechny vystavené dokumenty ukládat v elektronické podobě. Ale proč je skenují? Neslyšeli o PDF?

Trochu mě zarazil výpis z rejstříku. Zadal údaje (mimochodem jsem nepochopil, proč opisoval všechny údaje z OP - to nestačí její číslo nebo rodné číslo?) a začal tisknout. Z tiskárny vyjížděl jeden papír za druhým, pan úředník se na mě začal divně dívat a zřejmě mě považoval za uprchlého masového vraha. Když vyjela poslední stránka (resp titulní), tak už asi objevil chybu, zasmál se a papíry skartoval. To se mi trochu ulevilo. Už jsem se bál, že v noci žiju nějaký druhý zábavnější život. Nakonec jsem tedy dostal skoro prázdný papír s razítkem a popisem, že jsem bezúhonný, milý a čistotný chlapec :)

Krok 4: Hotovo

Potřebné papíry tedy mám a snad jich víc nebude. Celá byrokratická rychlovka mě stála 150Kč a asi 15 minut času i s cestou.

Mimochodem výpis z katastru jde objednat i přes web a bude doručen poštou. U výpisu z rejstříku to nejde a proto jsem si raději oba vyzvednul.



O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.