Přiznání a přehledy za 5 minut

Posted 09. 03. 2009 / By Petr Soukup / podnikání

Pokud podnikáte, tak určitě víte, že dead-line pro podání daňového přiznání je 31. března. Protože prokrastinací trpí velká část populace, je lepší odbýt si tuto povinnost dříve a vyhnout se tak frontám. Já se na úřady vydal dneska a jsem s tím proti minulému roku velmi spokojený.

Protože jsem za dva roky svého podnikání nebyl schopný pořídit si účetní, prošel jsem si touto veselostí sám. Daňovou evidenci jsem sice řádně vedl, ale stejně jsem ji preventivně celou prošel, vytisknul všechny faktury (lesy zaplakaly) a zkontroloval s bankovním účtem, jestli sedí všechny platby. Přitom jsem proklínal, že jsem automatické vystavování faktur a hlavně napojení na účet zavedl až koncem srpna. Při kontrole jsem mimo jiné zjistil, že faktury asi za 40 000Kč mi nebyly vůbec uhrazeny a já o tom vůbec nevěděl. Stane se. S novým chytrým automatickým systémem se to už nestane. Ten odběratele po splatnosti buzeruje tak dlouho, dokud nezaplatí :)

Nakonec mi to vyšlo pěkně, hlavně díky velkým investicím. Přestože obrat mám poměrně velký (tenhle rok by ze mě byl plátce DPH povinně už asi v pololetí), tak mi vyšel úplně směšný zisk a slevy na dani mi zajistili daň nulovou. Parádička.

Pro vyplňování důrazně doporučuji půjčit si nějaký chytrý excel či něco podobného. Já použil tento a myslím, že je vcelku dobrý. Místy jsou pouze kosmetické nedostatky, ale nic co by se nedalo opravit se základní znalostí excelu. Geniální je hlavně v tom, že se všechny údaje vyplňují jen jednou. Na začátku vyplníte adresu a on ji dopíše i do přehledů pro sociálku a VZP. Také obsahuje pomocný list, kam jen přepíšete součty z daňové evidence. Pokud jeho řádkům nerozumíte, tak tam prostě strčte příjmy, výdaje a hotovo (pozor, zálohy na pojištění nejsou uznatelný výdaj).

Doplnění dalších údajů je spíš pro opičky, takže se tomu nebudu věnovat. Velmi zajímavý je ale řádek 28 v přehledu pro sociálku. Jsem student, podnikání mám jako vedlejší činnost a tak mě zarazilo, že bych při úplně směšném průměrném měsíčním příjmu měl dát víc jak 30% na pojištění. Pátral jsem a v zákoníku jsem se nakonec dopátral, jak to je.

Pokud studujete, je velmi pravděpodobné, že jste zároveň nezaopatřené dítě. Tím totiž jste až do 26ti let, pokud studujete prezenčně (tedy je to vaše hlavní činnost). Podnikání je tudíž činnost vedlejší. V pokynech k řádku 28 se dočteme, že pokud nám podle nějakého vzorce vyšel vyměřovací základ menší než 25 000 Kč, použijeme jako základ částku 25 000 Kč. To je v případě malých příjmů poměrně nepříjemné, protože pak velká část padne jen na pojištění.

Zákon ale nabízí obezličku, o které se pokyny nezmiňují. Pokud totiž mám podnikání jako činnost vedlejší a nepřesáhnul jsem částku 25 000 Kč pro vyměření základu, pojistné vůbec platit nemusím. Neznamená to, že jsem se mu nějak vyhnul. V podstatě jsem si tím snížili důchod, protože ten se tak počítá jen z toho, co za mě platí stát jako za každého studenta. Snad mě to nebude do budoucna mrzet. Veselé na tom je, že jsem celý rok platil zálohy na pojistné (někdo tomu říká výpalné) a teď jsem jim řekl, že pojištěný být nechci, takže mi je vrátí. Jako student nově navíc zálohy platit už nemusím. Parádička.

U VZP je to horší. Pojistné mi vyšlo zhruba poloviční než jsem měl zálohy a nové zálohy poměrně směšné, takže jsem to nechal vzájemně vykrátit a je klid.

Ještě připomenu, že sociálku a VZP je potřeba podat do osmi dnů od daňového přiznání. Je ale praktické udělat to v jeden den. Mě dneska úřady zabrali dohromady asi 30 minut a to je každý v jiné budově a ne zrovna vedle sebe.

Letos to tedy hodnotím velmi kladně. Dokonce i formuláře jsou rok od roku jednodušší. Zvlášť, když 90% vyplní excel sám :)



O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.