Jak je důležité kvalitní zázemí

Posted 13. 09. 2009 / By Petr Soukup / Simplia

Každou chvíli mě rozčílí nějaký rychlokvašný projekt, který (typicky na webtrhu) vidím. Obvykle vypadá tak, že dva lidé dali něco dohromady, ono to fungovalo a už nabírají uživatelé a bijí se do prsou, jak mají obrovský zisk při minimálních nákladech. Jenže jak to potom dopadá?

Většinou si vůbec neuvědomují, že s přibývajícími uživateli roste zodpovědnost (hlavně u placených služeb). Dokud máte malou službu, kde je pár uživatelů, každý nedostatek vám asi odpustí. Když něco spadne, není to problém. Někdo to dokonce nahlásí, opraví se to a jede se dál. Pokud se ztratí nějaká data, tak co? Zase tolik toho nebylo. Jenže když služba roste už je to větší a větší problém. Už nestačí mít obyčejný hosting. A myslíte, že se zachráníte vlastním serverem (nedej bože virtualem)? Chyba, velká chyba.

Právě budování zázemí a hlavně všelijaké jištění je poměrně zásadním nákladem nejen u online podnikání. Jeden server nestačí - když spadne, kam se přesměruje provoz? Kam se budou ukládat zálohy? Z jednoduchého projektu se pak stává poměrně komplikovaná záležitost.

Někdy se tu rozepíšu, jak strašlivě paranoidně to máme zařízené u nás :)
A proč to vlastně píšu? Už dlouho mě pokouší Morasino, který vždycky přijde s nějakou veselou serverovou situací. Včera to zase byl miniJOHN, jehož aplikace měla výrazně větší úspěch než čekal. A před chvílí to bylo toto téma (narážím na příspěvek #11 a dál) na webtrhu, které zateklo do poměrně vtipně načasovaného OT :o)

<vychloubání>

Na závěr se trochu za Simplii pochlubím. Přikládám měření dostupnosti hlavního serveru z monitoring-serveru.cz za srpen a září. Zajímavé na tom je, že před týdnem byl na noc odstavený a provoz přesměrovaný jinam kvůli údržbě (když najdeme fotky, tak o tom ještě napíšu). Monitoring si té změny ani nevšimnul :)

dostupnost-srpen

dostupnost-zari

</vychloubání>O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.