Jak jsem zrušil živnosťák

Posted 12. 09. 2009 / By Petr Soukup / podnikání

Protože jsem jednatelem v Simplii, už stejně nemůžu vykonávat činnost, která by ji konkurovala. Takže mi je můj živnostenský list k ničemu a rozhodl jsem se ho zrušit. Mohl jsem to udělat sice už někdy v dubnu, ale říkal jsem si, že bude lepší mít více měsíců, aby pak byl nižší průměrný měsíční příjem a tudíž i daně, resp. odvody.

Musím říct, že mě hodně překvapilo, jak jednoduché to bylo. Paní na živnostenském úřadu mi poradila, ať živnost neruším, ale jen přeruším – je to administrativně výrazně jednodušší. Navíc zjistila, že mám živnost ještě postaru (před sloučením živností), takže jsme nejdřív zcela absurdně vystavili nový živnostenský list a pak jeho platnost zase zrušili druhým papírem.

Změna se pak musí ohlásit i na sociálce, zdravotní pojišťovně a finančním úřadě. Teoreticky by to mělo jít udělat jednotně přes živnostenský úřad, ale jsme malé město a paní říkala, že moc neví jak na to :) Takže jsem si je oběhal sám, což nebylo tak hrozné, protože všechny úřady máme do 300m od sebe. Jediný zádrhel je, že ty podnikatelské jsou vždycky v posledním patře. Paní úřednice musí mít o podnikatelích asi zajímavé mínění, když jí tam všichni přicházejí zpocení a sotva popadají dech.

Vcelku mě pobavila paní na finančním úřadě, která se na mě smutně podívala a pravila: “Nebojte. Ona zase nějaká práce bude ;)”.

Hodně mě ale překvapila mizivá byrokracie. Celé rušení jsem zvládl asi za 20 minut i s cestou a tím jsem trumfnul zakládání živnosti, které mi trvalo 30 minut. Během celého kolečka jsem nevyplnil jediný formulář, jen jsem se jednou podepsal. Paráda :)

A tím uzavírám svou živnostenskou kapitolu života. Fňuk fňuk. Po dvou a půl roce jsem z úředního pohledu zase jen zaměstnanec.

Mimochodem – přerušit živnost lze jen na dobu určitou. Takže jsem ji přerušil na 20 let. Můžete mi prosím někdo 7.9.2029 připomenout, že mám zajít na úřad?


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.