Jak mi vyfoukli značku

Posted 13. 01. 2009 / By Petr Soukup / Simplia

V jednom z předchozích článků jsem se zmínil o tom, jak mi pomohl Google Alerts odhalit poměrně závažný problém.

Co se stalo?

Mezi různými nudnými upozorněními z Google Alerts mi koncem roku přišlo upozornění "Simplia s.r.o. na prodej". Nejdřív mě to hrozně překvapilo a myslel jsem, že to snad bude nějaký vtip. Jak by někdo mohl prodávat značku, kterou používám já. Pak jsem si všiml, že název končí s.r.o. a já jsem zatím oficiálně jen živnostník. Už mi začínalo svítat, že tohle bude problém.

Byl jsem si poměrně jistý, že jsem vybral značku, kterou určitě nikdo nepoužívá, takže existující firmy Simplia s.r.o. bych si všimnul. Začal jsem tedy zjišťovat o co jde. Firmu k prodeji nabídla společnost, která se zabývala prodejem ready-made firem.

Nejprve jsem myslel, že se nějaký veselý spekulant na mně zkouší přiživit. Napsal jsem jim tedy rozhořčený email a už jsem kontaktoval právníka, aby mi z této situace nějak pomohl. V té době jsem sice neměl značku registrovanou (začátečnická chyba, nikdy více), ale díky jejímu prokazatelnému užívání bych měl mít právo požadovat přejmenování jejch společnosti.

Jejich odpověď mě celkem překvapila. Dlouze se mi omluvili, že jde o náhodu a že názvy nových společností generují. Navrhli, že až ji od nich někdo koupí, tak ji při převodu přejmenují (případně hned, pokud chci založit s.r.o. teď). To mě poměrně uklidnilo. Jde sice o nepříjemnou situaci, nicméně mohla dopadnout rozhodně hůře.

Už dříve mi bylo jasné, že jako živnostník nemůžu zůstat dlouho a přechod na s.r.o. jsem plánoval zhruba v polovině tohoto roku. Společnost bych si stejně nechal založit, takže jsem se nakonec dostal do situace, která mi celkem vyhovovala. Akorát před koncem roku nebyly žádné volné finance (přece je nebudeme danit, že?), takže jsem se s nimi dohodl na odložení řešení věci na leden.

Zakládáme s.r.o.

Ready-made společnosti mají spoustu veselých výhod.

  • neskládá se základní kapitál - standardně je potřeba na speciální účet složit 200 000 Kč, prokázat, že tam skutečně jsou a až potom je uznán zápis
  • minimální byrokracie - všechno běhání po úřadech je již zařízeno
  • rychlé vyřízení - vše by mělo být zařízeno takřka do druhého dne
Sympatická je mi hlavně ta úspora byrokracie. Jestli něco nenávidím, tak jsou to jakékoliv papíry. Už u faktur mám problémy :)

Se základním kapitálem to ale rozhodně nefunguje tak, že peníze nemusí ve firmě být. Jen se nemusí shromažďovat na jednom místě. Vyhnu se tak složitému odhadování ceny serverů a podobně. Zkrátka mohou být už rovnou v oběhu a nemusím je předkládat ke schválení.

Co mě čeká?

Byrokracii při zakládání jsem sice ušetřil, ale spousta další mě ještě čeká. Navíc se stanu plátcem DPH, takže už si skutečně budu muset pořídit účetní.

Možná trochu netypicky budu ve společnosti jediným jednatelem bez společníků a ničeho. Chvíli jsem zvažoval přibrat třeba někoho z kolegů, ale ustoupil jsem od toho. Mám raději, když nemusím před nikým své nápady a strategie obhajovat a dovolovat se.

Jaké výhody pro mě plynou z s.r.o.?

Slibuji si od toho hlavně o něco větší prestiž. Když se teď někdo koukl do kontaktů či na fakturu, tak viděl moje jméno. Vždycky to tudíž působilo dojmem one-man show, i když to tak rozhodně není.

Klienti budou mít také velkou radost z toho, že je ze mě plátce DPH.

Hlavně si ale budu moct na vizitku napsat jednatel a v konverzaci používat obrat moje firma. Někomu to možná přijde nepodstatné, ale já s tím nazýváním mám velké problémy :o)

A dále?

Zatím pořádně ani nevím. I proto jsem založil tenhle blog - abych postup přeměny na právnickou osobu mohl hezky postupně popisovat. Očekávejte tedy další zprávy.

Na závěr ještě námět na komentáře: Zakládali jste s.r.o.? Jak to probíhalo? Co vám to přineslo?O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.