Sídlo společnosti aneb co kanceláře?

Posted 17. 01. 2009 / By Petr Soukup / Simplia

Už delší dobu si pohrávám s myšlenkou pronajmutí nějakých kanceláří. V současné době jsme totiž skutečně čistě internetová firma. A to je i základní překážka při nějaké centralizaci. Nikdy jsem si nelámal hlavu s bydlištěm nových kolegů - vybíral jsem je jen podle toho, co uměli, kolik si za práci řekli a jak jsme si vyhovovali. Teď se to ukazuje jako problém. Jsme roztahaní po celé republice a nějaká centralizace je dost problematická.

V úvahu připadají stejně jen dvě města - Jablonec (kde bydlím a je nás tu většina) nebo Praha. Jenže proč vlastně chci kanceláře? Slibuji si od nich vyšší efektivitu práce. Projektů už je dost na to, abych 2-3 lidi bez problémů vytížil dost na to, aby se jim vyplatilo docházet a pracovat vedle sebe. Vždycky jsem byl zastáncem práce z domova a její volnosti, ale není nad to, když se projekt může vyřešit ve skupině, která na sebe vidí. Navíc by se vyřešil problém s dělením práce a zábavy - v kanceláři se pracuje, doma se relaxuje. Určitě by to mělo spoustu pozitiv. Pro mě osobně je důležitá určitá reprezentativnost a hlavně možnost sejít se někde s klientem.

Tento nápad ale budu muset odložit na později. Jednak až obraty v Simplia vyrostou dost na to, abych neměl problém utáhnout pronájem kanceláří a druhak, až budu mít v týmu více Pražáků. Výhodou odložení je i to, že zase ušetřím a mohu držet ceny i nadále nízko.

Sídlo společnosti

V souvislosti se zakládáním s.r.o. je potřeba vybrat si, kde bude mít společnost sídlo. Nechce se mi ho psát na moje bydliště a nápad s vlastní kanceláří zatím padl. Co je tedy kompromis? Virtuální kancelář!

Jde o poměrně jednoduchou službu - stačí najít firmu, která nabízí virtuální kancelář. Po sepsání smlouvy je možné uvést jako své sídlo nějakou jejich nemovitost. Oni se potom postarají o umístění cedulky se jménem, sběr pošty a podobně. Pro mě osobně je výborné, že navíc nabízejí pronájem zasedačky s poměrně příznivou hodinovou sazbou. V současném stavu je vlastní kancelář zbytečný luxus, ale mít možnost jednou či dvakrát do měsíce využít zasedačku velmi vítám.

Další výhodou je, že sídlo bude vedené v Praze, což je pro spoustu lidí mnohem důvěryhodnější. Nejde o ideální řešení, ale velmi se mi to líbí jako mezikrok. Zatím jsem si nevybral konkrétní společnost, ale obvykle se ceny pohybují pod 1000Kč/měsíc při základních službách. Pronájem zasedačky je pak obvykle kolem 200Kč/hod. Zaujala mě zatím jedna firma s pěknou adresou, ale odrazuje mě platba 3 měsíce dopředu a hlavně zcela nepochopitelná vratná záloha 3000Kč. Nejsou to nijak velké peníze, ale vůbec nechápu, k čemu jim je.

Máte s podobnou službou zkušenosti? Přecházeli jste z práce doma na kancelář? Jak to dopadlo?O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.