Jak se časem komplikuje vývoj webových aplikací

Posted 25. 09. 2009 / By Petr Soukup / Eshop

Trochu jsem uklízel na disku a objevil staré verze eshopu. Vcelku jsem se pobavil, když jsem koukal například na databázi. Zároveň jsem ale pochopil, proč si spousta lidí myslí, že eshop je hračka, která jde naprogramovat za víkend.

Když se nad tím zamyslíte, tak je eshop skutečně velmi jednoduchá aplikace. Co vlastně potřebujete? Tabulku na zboží, kategorie, objednávky, položky košíku. To je vše. Takže 4 tabulky, pár tříd. Práce na chvilku. Jenže pak zjistíte, že chcete mít zboží ve více kategoriích. Není problém, přidáme tabulku. Pak zjistíte, že chcete textové stránky editovat nějak hezky – šup, další tabulka. A co parametry zboží? To je přece hezká funkce – šup dalších cca 6 tabulek. Začínáme prodávat trička a je potřeba vést velikosti – hopla další tabulka. A trička mají každé vlastní cenu – hop tabulka a překopat celý systém. Expandujeme na Slovensko, jsou potřeba jazykové verze. Takže ke každé tabulce ještě jednu s texty. Eshop dohromady nic moc neumí a už jsme na tabulkách zhruba dvaceti.

Je spousta věcí, které ještě chci v eshopech Simplia mít a přitom už jsme stovku tabulek v databázi překročili před několika měsíci. Jsem docela zvědav na kolika se zastavíme. Ale myslet si, že vývoj někdy skončí je čistá naivita. Pořád přichází něco nového a pořád se musí vylepšovat.

Ano, je mi jasné, že porovnávat schopnosti aplikace podle počtu tabulek je nesmysl. Ale pobavilo mě, když jsem objevil prapůvodní pre-alfa verzi se čtyřmi tabulkami :)O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.