Podnikatelovo dilema

Posted 30. 04. 2012 / By Petr Soukup / podnikání

Hypotetická situace: na firemní účet přijde úhrada faktury za 10 000 Kč. Všechno je už zaplacené, peníze jsou navíc. Co kdybych je z firmy vybral a použil na nějaké soukromé účely? Třeba bych si pronajal slečnu. Profesionální slečnu. Třeba slečnu Kateřinu. Jestli mi rozumíte... Jenže ono to není tak jednoduché.

Peníze nejsou aktuálně na nic potřeba a ani to není zase tak velká částka, protože 10 000 se dá s trochou snahy vydělat za pár hodin. Problém ale je, že opouští firmu a tím se celkem prodraží. Když si peníze pošlu na soukromý účet, udělám to třeba jako mzdu. Jenže z té jsou odvody, takže najednou místo 10 000 musím poslat 15 443 Kč (5 443Kč je zdravotní, sociální, důchodové, pojištění a daň).

Kdybych ale peníze z firmy nevytáhnul, mohl bych je do něčeho investovat. Například bych mohl spustit PPC kampaň na nějaký z projektů. Rovnou pak vím, že bych takto vložené peníze zhodnotil třeba o 20%. Místo původních 15 443 se tak najednou bavíme o 18 531 Kč.

Chvilka uvažování a hned se nám to zkomplikovalo. Stojí slečna Kateřina skutečně za 18 531 Kč. Nejsou ty profesionální slečny dneska nějaké drahé? Bude mít tato investice skutečně takový efekt na mé osobní blaho, aby se vyplatila?

Zaměstnanci to mají jednoduché. Dostanou pravidelný měsíční plat a ten je jejich. Utratí ho, jak uznají za vhodné. Peníze podnikatele jsou ale vždycky utracené špatně, protože za rohem vždycky čeká výhodnější způsob, jak je využít.

Jak to dopadne v reálu? Slečna Kateřina přijde zkrátka, na účtu spí smutných 10 000 a imaginárních 8 531 Kč je v nedohlednu, protože se mi stejně nechce realizovat žádný geniální plán na jejich znásobení. Jediný rozdíl je, že jsem se uvažováním o jejich využití uvedl do stresu a naopak bych ocenil pomoc slečny Kateřiny - jenže to bych musel z firmy vybrat 10 000 Kč. A tak jsme v nekonečné smyčce. Nakonec dojdu do stavu, kdy se snad budu i bát peníze vydělat :)

P.S.: Původně jsem článek psal na příkladu tenisové rakety, ale se slečnou Kateřinou mi to přišlo názornější.
Tags:


O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.