ShopAPI už je skoro dospělé!

Posted 28. 09. 2015 / By Petr Soukup / Aktualitky

shopapi.czPřed časem jsem tu představil novou službu ShopAPI, která výrazně zjednodušuje napojení eshopu na dodavatele. Sjednocuje formát dat o produktech a navíc přidává funkce jako třeba stahování pouze změn, vyčištění textu nebo rozložení textu na parametry.

Původně jsem chtěl každý týden odkrýt novou funkci, ale odezva byla výrazně větší, než jsem očekával, což plány trochu posunulo. Místo přidávání funkcí se tak spíš ladily a rozšiřovaly ty existující. Pár důležitých změn ale je, takže bych vám je rád představil.

Blogísek

Nechci tady spamovat s každou změnou, takže ShopAPI dostalo vlastní blog. Bude poměrně suchý a je to spíš changelog než blog. Zajímavé věci ze zákulisí budu psát spíš sem a občas nějaký souhrn, jako je tento. Pokud ale chcete vědět všechno, můžete si blog přidat do RSS nebo případně rovnou sledovat účet na Twitteru.

Odezva

Původně jsem očekával, že ShopAPI představím, pár nadšenců si to vyzkouší a v klidu to pomalu rozjedeme. Nepsal jsem o tom nikde jinde než tady a hned po spuštění mě zasypala lavina nadšených dotazů, návrhy na dodavatele a nápady na nové funkce. V tuhle chvíli to sice pořád označujeme jako betu, ale zhruba třicítka eshopů už to používá v ostrém provozu.

Původně jsem také plánoval, že to budu zkoušet vnutit malým eshopům a pak ty větší (nebo přímo poskytovatelé) začnou řešit napojení, až když v tom uvidí reálný přínos. Realita ale byla přesně opačná - řešíme napojení přímo do platforem, které v tom hned viděly obrovský potenciál. Podle nich pak funkce ještě ladíme.

2015-09-28 19_43_12

Chytřejší importy obrázků

Původně jsem chtěl v exportech uvádět jen URL obrázků přímo od dodavatele, ale hned u prvních reálných nasazení se ukázalo, že to tak opravdu nepůjde. Pokud máte eshop na výkoném serveru a zkusíte stáhnout 100 000 obrázků dodavatele, který hostuje na předpotopním hostingu, tak si buď pěkně počkáte nebo web dodavatele rovnou složíte.

Dodavatelé také rádi ve feedech uvádí neexistující adresy nebo třeba BMP obrázky vydávají za JPG. Také často recyklují adresy, takže není jednoduché poznat, že se obrázek změnil.

ShopAPI proto ukládá obrázky do AWS S3, které je navíc schované za CDN. Můžete stahovat obrázky jak rychle chcete a ani nemrkne. Do exportu se navíc dostanou pouze fungující obrázky s uvedeným správným typem. K navíc přidáváme čas poslední změny a také MD5 otisk, takže implementovat detekci změny obrázku na straně eshopu už je hračka.

Zabezpečené exporty

Někteří dodavatelé dávají svoje exporty volně k napojení (typicky affil), ale jiní mají přístup různě zabezpečený. Není naším cílem tohle obcházet, takže pokud má dodavatel takovou podmínku, pak funguje i u nás. U takových dodavatelů si odběratel založí export a následně musí vyplnit adresu feedu, login nebo heslo - podle toho, co daný dodavatel vyžaduje.

2015-09-28 19_24_23

Pokud dodavatel používá přímo naše rozhraní, tak je to ještě o něco jednodušší. Odběratel si jen klikne o přístup (případně dopíše poznámku), dodavatel dostane notifikaci s údaji o daném eshopu a žádost jen schválí nebo zamítne. Nad přístupy má jednoduchou kontrolu a na rozdíl od rozdávání adresy feedu navíc snadno vidí, kdo má k datům aktuálně přístup.

Individuální ceníky

Hned po spuštění byla největší poptávka po rozšíření o individuální ceníky, takže se tahle funkce posunula před ostatní. Pokud dodavatel poskytuje exporty s individuálními cenami, tak to není žádný problém. V ShopAPI se jen vyplní potřebné údaje (viz předchozí bod) a pro každého uživatele pak stahujeme ceny zvlášť. Pro implementaci přitom není potřeba nic extra dělat - individuální ceny jsou součástí standardního exportu.

Co dál?

Víceméně všechno už je vychytané. Ladíme poslední detaily, takže pravděpodobně příští týden vyhlásíme oficiální ostrý provoz a s tím také placené funkce. Pokud jste mi kolem ShopAPI psali a já vás ignoroval - připomeňte se prosím. V začátku byla komunikace dost divoká, takže nemůžu vyloučit, že jsem někoho nepřehlédl - tyhle procesy ještě potřebují vyladit :)

Dneska to bylo plné formalitek, ale slibuji, že příště už bude něco techničtějšího ze zákulisí. O dodavatelích, Doctrine, integraci na straně eshopu a tak podobně :)O blogu
Blog o provozování eshopů a technologickém zázemí.
Aktuálně řeším hlavně cloud, bezpečnost a optimalizaci rychlosti.

Rozjíždím službu pro propojení eshopů s dodavateli.